in

Dla dziecka ukąszenie komara może być groźne. Nie lekceważ tych objawów!

Nikki i Rach, znane w mediach społecznościowych jako @tinyheartseducation postanowiły ostrzec rodziców przed komarami. Ukąszenia tych owadów mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci.

Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić? Jakie objawy świadczą o tym, że coś jest nie tak? Jak należy pomóc dziecku? Znamy szczegóły.

Uwaga na komary

Na profilu ratowniczek medycznych, obserwowanych łącznie przez ponad 261 tysięcy osób, pojawił się ważny apel do rodziców. Z pewnością nie wszyscy wiedzą o tym, że ukąszenia komarów mogą być groźne dla naszych pociech. Może dojść do reakcji alergicznej w chwili, gdy komar przebija skórę i jego ślina dostaje się pod nią razem z toksynami.

„Maluchy są bardziej podatne na ciężkie reakcje alergiczne, które mogą obejmować: duże rany po ukąszeniach, obrzęki i zaczerwienienia w okolicach ukąszeń, pokrzywkę” – czytamy w poście.

Ratowniczki zwracają uwagę również na to, co należy robić, gdy dojdzie do ugryzienia przez komara. Ważne jest, aby przemyć skórę wodą z mydłem w miejscu ukąszenia, przyłożyć zimny okład i być czujnym, czy nie pojawiają się niepokojące objawy. Jeśli dojdzie do reakcji alergicznej, można podać lek przeciwhistaminowy.

Objawy reakcji anafilaktycznej po ukąszeniu przez owada: 

– zaczerwienienie skóry,
– duże, pokrzywkowe bąble rozsiane po całym ciele,
– bóle brzucha, nudności, wymioty,
– obrzęk, języka, gardła i krtani,
– trudności w połykaniu oraz chrypka,
– trudności w oddychaniu,
– zasłabnięcie, drgawki.

Jeśli dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. W takim wypadku życie dziecka jest zagrożone. W przypadku komarów takie sytuacje zdarzają się naprawdę rzadko – zazwyczaj alergie występują w przypadku pszczół, os czy szerszeni.

Warto zwrócić uwagę także na to, czy nasza pociecha drapie się w miejscu ukąszenia. Jeśli tak, musimy wiedzieć o tym, że gdy powstanie ranka, może pojawić się zakażenie.

Ci, którzy wybierają się ze swoimi maluchami na egzotyczne wakacje, muszą trzymać rękę na pulsie – tropikalne gatunki tych owadów mogą przenosić różne choroby.

Co zrobić, aby ochronić dziecko przed komarami? Skorzystajmy z odzieży ochronnej i repelentów (koniecznie takich, które są odpowiednie dla naszych pociech).

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

źródło: WP Parenting