in

Niebezpieczny komar tygrysi w Polsce – Może przenosić śmiertelne choroby!

Komar tygrysi z wyglądu niewiele różni się od dobrze znanych nam małych krwiopijców. Jednak jest dużo bardziej agresywny i może przenosić wiele groźnych, a nawet śmiertelnych chorób.

Komar tygrysi wywodzi się z Azji, ale coraz częściej można spotkać go w Europie. Ostatnio widziany był już nawet w Czechach.

Mapa pokazująca występowanie komara tygrysiego

Co to jest komar tygrysi?

Komar tygrysi to owad pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej. Może być odpowiedzialny za przenoszenie chorób tropikalnych i pasożytów.

Komar tygrysi – Skąd wziął się w Europie?

Komar tygrysi w Europie pojawił się w 1975 roku. Co ciekawe, został przetransportowany w oponach samochodowych importowanych z Azji. Komary rozmnażają się w wodzie, a w zagłębieniu opon znajdowała się spora ilość deszczówki. Istnieje również prawdopodobieństwo, że zostały przywiezione wraz z roślinami tropikalnymi.
Niebezpieczny komar tygrysi jest coraz bliżej Polski. Ostatnio był widziany w Czechach, gdzie zdołał zarazić jedną osobę na dengę i doprowadzić ją do śmierci. Choroba ta nie występowała wcześniej w tych rejonach.

Komar tygrysi w Polsce?

W Polsce jeszcze nie widziano komarów tygrysich. Ale ich obecność w Czechach jest bardzo niepokojąca, ponieważ szybko mogą przylecieć także do nas.
Komary tygrysie lubią ciepły i wilgotny klimat, który panuje także w Polsce.

Jak rozpoznać komara tygrysiego?

Komar tygrysi ma taką samą budowę jak nasze komary. Ich długość może wynosić od 2 do 10 mm. Umaszczone są w biało-czarne paski. Największą aktywność wykazują rano i późnym popołudniem.

Choroby przenoszone przez komara tygrysiego i ich objawy

Ugryzienie niczym nie różni się od śladu wywołanego ukąszeniem zwykłego komara. Najpierw pojawia się swędzący bąbel, ale po pewnym czasie może zmienić się w bolesne i rozległe zmiany na skórze.

Komar tygrysi może przenosić takie choroby jak:
1. Gorączka Zachodniego Nilu – objawia się wysoką gorączką i objawami przypominającymi grypę. Możemy odczuwać osłabienie i ból głowy. Pojawia się także wysypka i powiększenie węzłów chłonnych. Późna diagnoza może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych
2. Żółta febra – często przebiega bezobjawowo, ale mogą pojawić się bóle głowy, gorączka, żółty kolor skóry i zaczerwienienie spojówek. Nie leczona może doprowadzić do niewydolności nerek i wątroby
3. Gorączka Zika – objawy choroby to gorączka, ból głowy i stawów oraz wysypka na skórze
4. Gorączka Denga – pojawia się gorączka, ból głowy, wysypka oraz ból stawów. Po kilku dniach objawy całkowicie znikają, a po kilku godzinach ponownie pojawia się gorączka. Na całym ciele, oprócz twarzy występuje wysypka
5. Końskie zapalenie mózgu – objawami są wymioty, gorączka i osłabienie. Gdy choroba nie zostanie poddana leczeniu mogą pojawić się zaburzenia świadomości, senność, drgawki, a nawet śpiączka.
Źródło: 5minutdlazdrowia.pl, poradnikzdrowie.pl / Fotografie: wikipedia, freepik , twitter.com