fot. instagram/tylmi_art
in ,

Kolorowe paski na świadectwach w polskiej szkole? Każdy będzie oznaczał co innego

Jako że zbliża się koniec roku szkolnego, uczniowie z niecierpliwością wyczekują zasłużonego odpoczynku. Najpierw jednak muszą przebrnąć przez uroczyste rozdanie świadectw i nagród. Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie podjęła innowacyjny krok, wprowadzając na świadectwa swoich uczniów paski w różnych kolorach.

Akcja „kolorowe świadectwa”

Świadectwa z czerwonym paskiem są tradycyjnie zarezerwowane dla uczniów z najlepszymi wynikami. W Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu zdecydowano się na odstępstwo od tej zasady. Akcja „kolorowe świadectwa”, zainicjowana przez nauczyciela i aktywistę, Jakuba Tylmana, ma pokazać, że każdy uczeń jest wyjątkowy i zasługuje na docenienie.

Oczywiście kolorowe paski na świadectwach uczniów mają tylko charakter symboliczny, nie wpływając na oficjalny druk czy wzór dokumentu. W ten sposób szkoła pragnie docenić różnorodność talentów i osiągnięć swoich uczniów.

„Nasza gala rodem gala Oskarów pozwoli każdemu wyjść na środek i poczuć się wyjątkowo! Niech 23 czerwca będzie festiwalem kolorowych świadectw” – tłumaczy pomysłodawca akcji, Jakub Tylman w poście na instagramie.

Sposób na docenienie każdego ucznia

Jakub Tylman, twórca inicjatywy, podkreśla, że akcja ma na celu wywołanie uśmiechu i poczucia bycia ważnym u wielu młodych ludzi.

„Każdy jest ważny, wyjątkowy i zasługuje by dmuchać mu w skrzydła, a nie je podcinać! Właśnie dlatego w tym roku w @szkolausmiechu każdy uczeń i każda uczennica otrzymają świadectwa z paskiem!” – tłumaczy Jakub Tylman.

Paski na świadectwach oznaczają różne osiągnięcia uczniów, uwzględniając nie tylko ich wyniki w nauce, ale również postawę i zachowanie. Poniżej przedstawiamy, co symbolizują poszczególne kolory:

• Świetnie mi idzie w nauce (standardowe świadectwo z czerwonym paskiem
• Pasek niebieski: Wierzę w moją moc, ambitny uczeń
• Pasek zielony: Najlepiej wychodzi mi odpoczynek, WYSOKA FREKWENCJA
• Pasek pomarańczowy: Najbardziej radosny
• Pasek fioletowy: Magiczny uczeń- niemożliwe dla mnie nie istnieje, zawszeni gotowy by pomagać
• Pasek różowy: Dobry przyjaciel
• Pasek żółty: Jestem odważny, nietuzinkowy i turbo kreatywny

Źródło: Instagram