in ,

Kolorowanki – Sposób na nudę dla dzieci

Wydawać by się mogło, że kolorowanie to tylko krótkie zajęcie dziecka, kiedy to dziecko bazgrze coś po kartce lub po prostu szybka zabawa dziecka. Rodzice bardzo często dają dzieciom puste kartki czy właśnie różnorodne kolorowanki, które to dzieci mają wypełnić kolorami, jednak zazwyczaj celem rodzica jest zajęcie przez chwilę dziecka, by móc w spokoju wykonać swoje obowiązki, na przykład zrobić obiad czy rozwiesić pranie. Dziecko skupia się nad swoją czynnością i przez chwilę „jest w swoim świecie”. Kolorowanie jest jednak nie tylko dobrym sposobem na wypełnienie wolnego czasu dziecku, a rzeczywiście ma bardzo istotny wpływ na jego rozwój.

Zalety kolorowania

Przede wszystkim pierwszą z zalet, która od razu nasuwa się na myśl, jest fakt, iż kolorowanie niezwykle odpręża. Oczywiście nie tylko chodzi tu o odprężenie dzieci, ale również dorosłych. Przecież dorośli niekiedy też kolorują, a nawet można kupić specjalne kolorowanki do druku czy w formie książeczek dla dorosłych, które mają rzecz jasna znacznie więcej trudniejszych elementów niż kolorowanki dla dzieci. Każdy dorosły, który koloruje, powie z całą pewnością, że robi to właśnie dla odprężenia, dla chwili dla siebie, kiedy to ma czas wolny i chce wykorzystać go w sposób kreatywny i wartościowy dla siebie samego. Poza uczuciem odprężenia kolorowanie zapewnia także uczucie ukojenia, wyciszenia i uspokojenia, w związku z czym, kolorowanie jest prawdziwą bronią przeciwko jakimkolwiek negatywnym emocjom dziecka. Całkiem oczywistą zaletą kolorowania jest także fakt, iż czynność ta niezwykle mocno rozwija wyobraźnię i pobudza kreatywność dziecka. Bardzo ważnym i często bagatelizowanym plusem kolorowania jest również nauka poprawnego chwytu kredki. Dziecko podczas wypełniania kolorowanki zmuszone jest do trzymania kredki w odpowiedni sposób, choć nie zawsze jest to takie oczywiste, dlatego też w przyszłości, kiedy dziecko pójdzie do szkoły, znacznie łatwiej będzie uczyło się poprawnego trzymania długopisu.

Jeśli chodzi o przygotowanie dziecka przed szkołą, można dopowiedzieć tutaj, iż kolorowanie uczy również koncentracji i co więcej, wydłużania czasu koncentracji i skupienia się na jednej rzeczy w danym czasie. Im dziecko więcej koloruje, tym lepiej przygotowane jest do pójścia do szkoły. Dodatkowo także kolorowanie jest idealnym wskaźnikiem dla nauczyciela bądź rodzica, jeśli chodzi o porównywanie osiągnięć dziecka i obserwowanie jego rozwoju. Z każdym kolejnym obrazkiem możemy zobaczyć różnice w kolorowaniu, w związku z czym możemy mieć stałą kontrolę nad rozwojem dziecka. Jeszcze jedną zaletą kolorowania, o której pewnie przekona się każdy rodzic, jest fakt, iż kolorowanie jest rewelacyjnym pomysłem na zwalczanie nudy. W dowolnym momencie, jeśli oczywiście możliwości ku temu sprzyjają, a dziecko nudzi się i nie bardzo wie, co ma ze sobą zrobić, można wyciągnąć kolorowanki i zestaw kredek i wręczyć je dziecku.

Wpływ kolorowania na motorykę małą

Niezaprzeczalnie kolorowanie pomaga w przygotowaniu dziecka przed pójściem do szkoły, pobudza jego kreatywność, ćwiczy koncentrację, czy także jest antystresowe i zapobiega stanom lękowym, aczkolwiek to nadal nie są wszystkie zalety kolorowania. Tak naprawdę jedną z głównych zalet kolorowania jest działanie wspierające motorykę dziecka. Poza świetną zabawą i wieloma innymi korzyściami, jakie to zajęcie za sobą niesie, przede wszystkim kolorowanie jest po prostu rewelacyjnym ćwiczeniem zręcznościowym. Dziecko podczas kolorowania uczy się koordynować swoje ruchy, tak jak już wyżej wspomniano, uczy się poprawnie trzymać kredkę, co jest niezwykle ważne, a także uczy się umieszczać ślady na kartce w taki sposób, by nie wychodzić za linię obrazka. Może wydawać się to mało ważne, jednakże wręcz przeciwnie, ma to naprawdę olbrzymie znaczenie przy rozwoju małego człowieka. Przy okazji dziecko uczy się też staranności i cierpliwości, a także ćwiczy koordynację oko-ręka, co w dodatku stymuluje jego percepcję.

Jak zachęcać dziecko do kolorowania?

Wiemy już o zaletach, jakie płyną z kolorowania w wieku dziecięcym i zdajemy sobie sprawę również z tego, iż sama czynność kolorowania ma niezwykle duży wpływ na rozwój dziecka. Jak więc zachęcać i motywować dziecko do kolorowania? Niektóre dzieci same z siebie dużo kolorują, jednakże inne nie chcą tego robić. Najprostszym sposobem, by zachęcić dziecko do kolorowania, jest kolorowanie razem z nim. Tak naprawdę zauważyć można, iż dzieci wiele czynności, zachowań, a nawet słów powtarzają po swoich rodzicach, rodzeństwie, czy też po nauczycielach. Często też, zwłaszcza w domu, chcą towarzyszyć swoim opiekunom w różnych obowiązkach domowych i innych czynnościach przez nich wykonywanych. Można ten fakt bardzo dobrze wykorzystać i po prostu zacząć kolorować przy dziecku, wręczając mu tym samym kolorowankę i kredki. Najprawdopodobniej dziecko bez zawahania się będzie chciało wspólnie kolorować.

Innym, całkiem oczywistym sposobem na zachęcanie dziecka do kolorowania będzie dostarczanie dziecku kolorowanek, przedstawiających jakieś obrazki, które dziecko zna. Mogą to być na przykład różne postacie z ulubionych bajek dziecka, czy różne obrazki przedstawiające zwierzęta, elementy domowe czy ogrodowe. Innym pomysłem na zachęcanie dziecka do kolorowania jest dawanie dziecku pozytywnej informacji zwrotnej po pokolorowanym obrazku, czyli po prostu chwalenie dziecka. Kiedy dziecko kończy kolorowanie i pokazuje nam swoje dzieło, powinniśmy być pod wielkim wrażeniem i z wielkim zachwytem wypowiadać się o pokolorowanym obrazku. Dziecko będzie chciało częściej słyszeć takie pozytywne słowa w swoim kierunku i w związku z tym będzie częściej kolorowało. Żeby rozbudować pomysł z chwaleniem dziecka po kolorowaniu, można stworzyć nawet artystyczną galerię dziecka. W tym celu można na przykład rozwieszać, nawet tymczasowo obrazki dziecka na ścianach w mieszkaniu albo też stworzyć album z pracami dziecka.

Jakie kolorowanki dla dzieci najlepiej wybierać?

Kolorowanie jest ważne – to już wiemy. Czy jednak ma znaczenie to, co dokładnie dziecko będzie kolorowało? Otóż najważniejsza jest tak naprawdę sama czynność kolorowania, już mniej ważne jest to, czy dziecko pokoloruje domek, słoneczko, czy też wóz straży pożarnej. Ważne, by po prostu kolorowało. Zdecydowanie bardziej istotne jest na przykład zadbanie o to, by dziecko kolorowało odpowiednimi kredkami, czyli by były one odpowiednio zaostrzone i o odpowiedniej długości. Jeśli dziecko ma uczyć się poprawnego chwytu, zbyt krótkie kredki ani trochę nie spełnią swojej roli. Wybierając kolorowanki dla dzieci, można zwrócić uwagę na to, by dostosować ich trudność do wieku, umiejętności i możliwości dziecka.

Całkiem oczywiste jest, iż młodsze dzieci powinny dostawać obrazki o większych elementach do zakolorowania, natomiast starsze dzieci mogą już dostawać obrazki z mniejszymi elementami, przy których będzie trzeba bardziej się skoncentrować, by nie wyjechać za linię obrazka. Często w sklepach można znaleźć gotowe już książeczki z kolorowankami dla dzieci, ale również możemy samodzielnie wybierać dla dzieci to, co mają kolorować. Świetnie sprawdzają się w tym celu kolorowanki do druku, które łatwo można wyszukać w Internecie i wydrukować je, by dziecko następnie mogło je kolorować. Kolorowanki do druku mogą również być personalizowanymi kolorowankami. Jesteśmy w stanie przecież stworzyć w ten sposób dowolny obrazek, który dziecko będzie mogło pokolorować.

Artykuł przygotowany wspólnie ze stroną kolorowanki.net.pl