fotografie: freepik.com
in

Które jajko jest zdrowsze? Powie Ci o tym kolor żółtka! – Dowiedz się jak wybrać dobre jajka.

Jajka są przepyszne i dają energię na cały dzień, nic więc dziwnego, że są tak popularnym posiłkiem na śniadanie.

Jednak większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z głównych różnic między różnymi rodzajami jajek. Nie wszystkie jajka są sobie równe! O jakości jajek może wiele powiedzieć nam ich żółtko.

Jajka z wolnego wybiegu

Kolor żółtka w największym stopniu zależy od diety kurcząt w danej hodowli. Kiedy kura zje zbyt dużo jedzenia wypełnionego żółtymi karotenoidami (np.kukurydzą), żółtko będzie miało ciemniejszy kolor. Ciemniejsze żółtka pochodzą właśnie od kur z wolnego chowu.

Kiedy kury mogą swobodnie wędrować (stąd termin „wolny wybieg”), mają mniej stresujące życie; stres i niepokój mogą mieć ogromny wpływ na jaja kurze. Jedzą też znacznie zdrowszą dietę, a rolnicy nie wstrzykują im antybiotyków w celu zwiększenia ich rozmiarów, co również wpływa na smak i wartość odżywczą jaj.

Jajka z ciemniejszym żółtkiem zawierają znacznie więcej ksantofili, beta-karotenów, witaminy A i D, która jest świetna dla zdrowia kości i oczu; Witaminy E, która przyczynia się do krążenia i zapobiega utlenianiu; I kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

Jajka z chodu klatkowego i ściółkowego

Kury z chowu konwencjonalego często karmi się paszą zawierającą GMO, a także antybiotykami, pestycydami i sterydami. Takie ulepszacze sprawiają, że kury składają 10 razy więcej jajek niż te z wolnego wybiegu. Dlatego też jasne żółtka jaj są mniej skuteczne w dostarczaniu składników odżywczych, których spodziewamy się trawić.

Różnica jest więc wyraźna. Zdrowie kur, których jaja spożywamy, ma naprawdę duży wpływ na nasze zdrowie. Nie wspominając już o tym, że kupowanie zdrowszych jaj wspiera rolników, którzy lepiej traktują swoje zwierzęta.