FOT. FREEPIK, WEBNIUSY
in ,

Kolor woskowiny z uszu mówi wiele o twoim zdrowiu. To krępujący temat, ale bardzo istotny

Jeśli chodzi o większość płynów ustrojowych, wosk do uszu jest również tematem tabu. Jednak prawda jest taka, że ta ​​lepka substancja jest w rzeczywistości bardzo ważna dla naszego organizmu i może nam wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Z początku wydaje się to odpychające, ale następnym razem, gdy wyczyścisz uszy, zwróć szczególną uwagę na kolor swojej woskowiny. Woskowina jest tworzona przez nasz organizm, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii i brudu do przewodu słuchowego, dzięki czemu tłusta i lepka substancja utrzymuje nasze uszy w czystości, zdrowiu i funkcjonowaniu.

Kolor woskowiny z uszu – o czym świadczy?

Oto kilka przykładów różnych kolorów wosku, które zdradzają wiele na temat stanu Twojego zdrowia.

Żółty, wilgotny i lepki

Jest to najczęstszy rodzaj wosku u dorosłych i całkiem prawidłowy. Wilgotna, lepka konsystencja pomaga uchronić przewód słuchowy przed wysuszeniem.

Szary

Szary woskowina może wyglądać nietypowo, ale jeśli znajdziesz go na patyczku, nie ma powodu do zmartwień. Kolor szary jest zwykle wynikiem naturalnego procesu czyszczenia uszu. Ale jeśli wosk jest suchy i delikatny, a ucho swędzi, mogą to być objawy zapalenia. Jeśli zauważysz te objawy, najlepiej udaj się do lekarza.

Jasnożółty

Ten kolor jest najczęstszy u dzieci. Dzieci mają tendencję do wytwarzania znacznie większej ilości woskowiny niż dorośli stąd kolor jest jaśniejszy, ale z wiekiem proces ten się zmienia.

Lepki i ciemny

Ciemniejsza woskowina wskazuje, że ciało poci się bardziej niż zwykle. Mimo to jest całkowicie zdrowy.

Ciemny i obfity

Stres i niepokój mogą powodować, że nasz organizm produkuje więcej wosku. Nadmierne pocenie się może powodować wzrost woskowiny, co może blokować przewód słuchowy i powodować tymczasowe problemy ze słuchem. Jeśli zauważysz, że woskowina jest ciemna i obfita, pamiętaj o regularnym czyszczeniu uszu, aby uniknąć problemów. Jest to również świetny sygnał, że musisz zacząć obniżyć poziom stresu.

Suchy, biały i łuszczący się

Żółto-białe zabarwienie jest oznaką chorób alergicznych, a także procesów dermatologicznych toczących się w obrębie ucha. Przykładem może być postać uszna półpaśca.

Czarny lub ciemny brąz

Ciemnobrązowy lub nawet czarny wosk z ucha może wyglądać dość przerażająco. Ale dobra wiadomość jest taka, że ​​nie ma się o co martwić. Ciemny kolor może wynikać tylko z nadmiernego woskowania (jak to się dzieje, gdy jesteś w stresie). Możliwe jest również, że wosk był zbyt długo w uchu. Zwiększony kontakt z tlenem powoduje, że wosk jest ciemniejszy.

Wodnisty wyciek

Od czasu do czasu nasza woskowina zwyczajnie wycieka z uszu – ale kiedy wosk wylewa się z twoich uszu luzem i zawiera ropę lub krew, jest to znak przekłutej błony bębenkowej. W takim przypadku natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Krew z woskiem

Krew w woskowinie to niepokojący objaw. Być może jest wynikiem lekkich urazów przewodu słuchowego, a także nowotworu. Jeśli to zauważysz, koniecznie poszukaj pomocy medycznej.

Źródło: lastucerie.fr