fot. freepik.com
in

Kolor i obfitość krwi menstruacyjnej wiele mówią o Twoim organizmie.

Miesiączka jest normalną częścią fizjonomii każdej kobiety. Jest cykliczną, kilkudniową uciążliwością, ale jednocześnie informacją o stanie zdrowia kobiety. Częstotliwość występowania, obfitość krwawienia i kolor krwi miesiączkowej wskazuje o normach lub nieprawidłowościach w równowadze hormonalnej organizmu. W trakcie zdrowej, normalnej miesiączki, która występuje w regularnych odstępach czasu, powinno zmieniać się nasilenie i zabarwienie krwawienia.

Kolor i obfitość krwi menstruacyjnej

fot. freepik.com

1. Czerwonawo-różowy kolor krwi

Występuje na początku lub na końcu menstruacji i jest zdrowym objawem w tych dniach.

W przypadku, gdy taki kolor występuje w całym okresie lub pojawia się krwawienie poza cyklem, może sugerować zapłodnienie lub zaburzenia hormonalne.

2. Jasny czerwony kolor krwi

To prawidłowy kolor krwi menstruacyjnej. Nabłonek macicy złuszcza się tak jak powinien.

3. Bordowe zabarwienie krwi

W fazie największej obfitości taki kolor krwi, charakteryzujący się skrzepami, jest jak najbardziej prawidłowy. Nie powinien jednak być taki przez więcej niż 2-3 dni zależnie od długości trwania miesiączki.

Zwróć także uwagę czy nie jest szarawy, co może oznaczać wczesne poronienie.

4. Czerwono-pomarańczowa krew

Krew nie powinna mieć pomarańczowego zabarwienia. Taki odcień może świadczyć o infekcji pochwy. Zazwyczaj taka krew ma inny, zdecydowanie bardziej nieprzyjemny zapach.

5. Brązowo-czarny odcień krwi

Taka krew to nie powód do obaw jeśli zdarza się na samym początku jako pierwsza krew w okresie. To może być pozostałość po ostatniej miesiączce. Gdy okres się kończy, ostatnie resztki także mogą być tego koloru.

Ale absolutnie taka krew nie powinna być obfita i w trakcie normalnego cyklu.

6. Duży przepływ krwi menstruacyjnej

W czasie okresu najpierw jest faza początkowa plamienia lub skąpego krwawienia, następnie rozpoczyna się faza najbardziej obfitego krwawienia, a następnie stopniowo zmniejsza się ilość aż do zakończenia. Jeśli faza obfitego krwawienia przedłuża się, może to być objaw niepokojący

7. Plamienie

Każde plamienie poza miesiączką powinno być skonsultowane. Może być zupełnie niewinne, ale zawsze warto się upewnić.

8. Brak okresu

Ciąża, menopauza to najbardziej oczywiste przyczyny braku okresu. Ale mogą być także inne powody jak stres, nagła zmiana wagi, ciężki wysiłek fizyczny, albo choroba, która ma wpływ na prawidłową pracę hormonów.

Miesiączkowanie każdej kobiety przebiega nieco inaczej, w charakterystyczny dla jej fizjonomii sposób. Mogą różnić się obfitością, długością, bolesnością czy przerwami pomiędzy kolejnymi miesiączkami. Dlatego każda kobieta najlepiej zna swój organizm i najłatwiej może zaobserwować niepokojące objawy. Jeśli miesiączkujesz prawidłowo, to cykle są regularne, a przebieg miesiączki podobny. Każda zmiana w cyklu miesiączkowym powinna zwrócić Twoją uwagę.

Źródło i Fotografie: littlethings.com