in ,

Koleje Litewskie przyszykowały prezent dla Polaków z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości. Jesteśmy zaskoczeni efektem!

Z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej otrzymaliśmy niezwykły prezent od pracowników Kolei Litewskich „Lietuvos Geležinkeliai”. A mianowicie wykonany przez nich Hymn Polski przy użyciu septetu lokomotyw.

Maestro Zbigniew Lewicki zajął się organizacją tego wspaniałego przedsięwzięcia.

„Tego dnia mamy zaszczyt złożyć wszystkim Polakom najlepsze życzenia. W obecnych czasach ten kraj jest dla nas niezwykle ważnym partnerem biznesowym, w szczególności jeśli chodzi o linię kolejową „Rail Baltica”. Przez to, że Hymn Polski wybrzmiał dźwiękiem lokomotyw, chcieliśmy pokazać, że jesteśmy z Wami.”
– mówił Mantas Bartuška, Dyrektor Generalny spółki „Lietuvos Geležinkeliai”.

Nad całym przedsięwzięciem sprawował pieczę dyrygent, wirtuoz skrzypiec i koncertmistrz Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, który również zdecydował się wypowiedzieć w tej kwestii:

„Jestem litewskim Polakiem i również pragnę złożyć życzenia. To dla mnie bardzo ważne święto i czuję obowiązek obchodzenia go w należyty sposób”
– powiedział.

Sprawił, że z siedmiu lokomotyw wydobył się dźwięk utworu. Sam przyznaje, że kiedy wykonywali go w ten sposób, czuł się jak by był w XIX wieku.

„Przywykliśmy do tego, że dyrygent ma batutę. Ja także z niej zazwyczaj korzystam. Ale teraz grałem na skrzypcach i jednocześnie dyrygowałem – to było dość powszechne w XIX wieku. Sam Johann Straus był znany z tego, że dyrygował ze skrzypcamo”
– zwierzał się Z. Lewicki.
 
Dyrektor spółki „Lietuvos geležinkeliai” opowiedział, że najciężej było wybrać lokomotywy i tonacje dźwięków. Zrealizowanie pomysłu zajęło ponad miesiąc czasu. To było naprawdę dużo pracy.
 
Koniecznie sprawdźcie efekty. To, co zrobili ci Litwini, jest naprawdę niesamowite.