Pająki z pewnością nie są lubiane przez większość z nas. Unikamy ich jak ognia, a ich pojawienie się w domu nikomu nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jak się okazuje, w naszym kraju atakują groźne gatunki. Do szpitala przetransportowano w ostatnim czasie ugryzione dziecko.
Na co powinniśmy zwracać uwagę? Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że zostaliśmy ukąszeni?
Niebezpieczne pająki atakują
W zachodniej części Polski coraz częściej mówi się o groźnych pająkach. Nieproszeni lokatorzy pojawiają się w domach i stają się przyczyną dramatów. Lubią ciepło i są w stanie zaatakować, jeśli poczują się zagrożone. Najbardziej niebezpieczne są samice, większe od samców, broniące młodych.
Pani Agnieszka, mieszkanka Wrocławia postanowiła podzielić się swoją przykrą przygodą, do której doszło w sierpniu tego roku…
„Około 1 w nocy obudził mnie silny ból. Z początku myślałam, że to skurcz, ale na wszelki wypadek poszłam do łazienki, aby sprawdzić, czy nic mnie nie ugryzło. Na skórze nie było żadnego śladu. Po powrocie do sypialni podniosłam jednak kołdrę i okazało się, że na pościeli siedzi pająk. Mojemu partnerowi udało się ustalić, że mamy do czynienia z kolczakiem zbrojnym” – relacjonowała kobieta w rozmowie z „Gazetą Wrocławską”.
W mediach społecznościowych pojawiła się także historia radnej Chrząstawy (również z Dolnego Śląska).
„Proszę obserwujcie swoje domy, a w szczególności pokoje dzieci. Nam przydarzyła się taka sytuacja. Dziecko zostało pogryzione. Jesteśmy w szpitalu” – napisała radna i dodała zdjęcie, na którym widać ślad po ugryzieniu.
Te niebezpieczne pająki chyba też są w Łodzi. Kolczak zbrojny. #kolczakzbrojny pic.twitter.com/YbjW1uLhVG
— Icek (@IcekBlumenfeld) October 5, 2021
Jakie są objawy ukąszenia?
Kolczaki zbrojne są pająkami o czerwono-brązowym głowotułowiu, żółtawym (do zielonego) odwłoku i długich brązowo-żółtawych nogach. Na środku odwłoka widać ciemnobrązowy pas.
To jeden z najbardziej jadowitych pająków, które występują w naszym kraju. Jad nie zagraża życiu, ale może przyczynić się do powstania objawów zatrucia, do których należą:
– osłabienie
– dreszcze
– wymioty
– ból głowy
– nudności
– stan zapalny
Mogą one utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Ukąszenie kolczaka zbrojnego jest bolesne. Najlepiej w takich przypadkach skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli mamy alergię na jad. Warto też założyć moskitiery, aby uniknąć spotkania z pająkiem.
Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!