in ,

Kobieta płacze kryształowymi łzami. Lekarze twierdzą, że to niemożliwe, ale nagranie nie kłamie.

22-letnia Ormianka wypłakuje codziennie do 50 kryształowych łez o postrzępionych krawędziach, została oskarżona o sfałszowanie tego stanu poprzez umieszczenie odłamków szkła w oczodołach, ale nagranie i diagnozy niektórych lekarzy udowadniają, że może być inaczej.

Dla większości ludzi płacz jest wynikiem wielkiego bólu lub cierpienia, ale dla Satenik Kazaryana, młodej kobiety z ormiańskiej wioski Spandaryan, sam płacz jest źródłem rozdzierającego bólu.

To dlatego, że rzekomo płacze solidnymi kryształowymi łzami o postrzępionych krawędziach, które drapią jej oczy, gdy wychodzą z oczodołów. Pewnego dnia poczuła, jak piasek dostał się do jej oka, a kiedy poszła odwiedzić okulistę, wydobył on z niego kilka kryształów. Od tego czasu jej życie stało się żywym piekłem – kobieta twierdzi, że wypłakuje około 50 kryształów dziennie.

Dr Ivan Schwab, profesor okulistyki na University of California Davis School of Medicine, twierdzi, że to niemożliwe.
„Nie twierdzę, że mam absolutną wiedzę na ten temat, ale nigdy nie widziałem czegoś takiego od ponad 30 lat jako okulista. Nie wiem, jak to się może stać biochemicznie lub anatomicznie”- powiedział.

Kilka dni temu ormiańskie media zaczęły donosić, że Satenik Kazaryan może cierpieć na zespół Munchausena, rodzaj zaburzenia psychicznego, który popycha ludzi do udawania poważnych chorób w celu zwrócenia na siebie uwagi. Profesor Anna Hovakimyan z armeńskiego republikańskiego centrum okulistyki była jednym z lekarzy, którzy stwierdzili, że Munchausen jest prawdopodobnym wyjaśnieniem, dodając, że kryształy zebrane z oczu kobiety wyglądały jak normalne odłamki szkła.

Z kolei rosyjska okulistka, Tatyana Shilova, powiedziała, że stan Ormianki jest nietypowy, ale nie wyjątkowy.
– Czasami dochodzi do takich przypadków, ale lekarze mają problemy ze zdiagnozowaniem ich. Przyczyna może być różna – albo stan zapalny, albo podłoże genetyczne – powiedziała Tatyana Shilova.
 

 
Krystalizacja łez może być więc wynikiem stanu zapalnego i mieć związek z zaburzeniami metabolizmu kobiety.
 
Satenik Kazaryan i jej teściowa nadal twierdzą, że łzy są prawdziwe, a armeńskie ministerstwo zdrowia w dalszym ciągu bada tę sprawę.