in ,

Przywiązał plastikowe butelki do kartonu i zawiesił go na swoim oknie – Pomysł jest genialny

Ludzie, którzy żyją w zimnych miejscach na świecie często skarżą się, że chcieliby bardzo gorących upałów. Zaś z drugiej strony, wielu mieszkających w cieplejszych miejscach, marzy o potężnym wietrze, aby móc jakoś oddychać.

Wszyscy, którzy żyją lub mieszkali w bardzo gorącej części świata, dobrze wiedzą, że lato może być nie do zniesienia. Ludzie w innych częściach świata, marzą o gorącym lecie, ale tak naprawdę nie wytrzymaliby z nim dłużej niż kilka godzin. Temperatury są tak wysokie, że jedyne co możesz zrobić, to siedzieć w domu z wentylatorem na wentylatorze, popijając zimną herbatę lub lemoniadę – Wielu z nas przechodzi przez takie lata.

Wyobraź sobie, że nie ma klimatyzacji, a nawet wentylatora. Tymczasem jest tak gorąco, że nawet siedzenie w cieniu jest nie do zniesienia.

Niestety, w wielu częściach świata jest to rzeczywistość. Bangladesz jest jednym z tych krajów – jest tam piekielnie gorąco, a duża liczba ludności żyje bez energii elektrycznej. Ale wymyślono bardzo prosty wynalazek, który może rozwiązać ten problem.

We wsi Daulatdia, Rajbari w Bangladeszu mieszka 28 000 osób żyjących bez elektryczności w chatach z cyny. Lato jest tam bardzo gorące, temperatury wynoszą tam około 45℃ – można sobie tylko wyobrazić, jak lokalna społeczność w Daulatdia ogromnie cierpi podczas długiego lata.
Gray Dhaka, jednostka w Bangladeszu amerykańskiej agencji reklamowej i marketingowej z siedzibą w Grecji, Grey Group, wymyśliła bardzo mądre i proste rozwiązanie: pierwszą na świecie klimatyzację bez zasilania, wykonaną z kartonu i plastikowych butelek.

Możesz zrobić to sam – to bardzo proste. Wystarczy tylko znaleźć duży karton, zrobić w nim otwory, a następnie naciąć plastikowe butelki w połowie i przymocować je do otworów w kartonie. Następnie powiesić go w miejscu szyby.


Logika polega na tym, że gorące powietrze trafia do otwartego końca butelki, a następnie ściska się w szyjce butelki, przez co staje się słabsze, zanim wejdzie do domu. Twórca urządzenia, Ashis Paul, powiedział: „Bangladesz jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie 80% jego mieszkańców znajduje się w granicy ubóstwa, bez dostępu do energii elektrycznej i nowoczesnych udogodnień. Eco-Cooler został zaprojektowany, aby móc tworzyć go za darmo i dystrybuować – przy wykorzystaniu produktów, które mają najmniejsze oddziaływanie na środowisko.”

Wynalazek udowodnił, że obniża temperaturę o 5 stopni – dla Ciebie może to być mało, ale w piekle takim jak Bangladesz, jest to prawdziwy cud!
Do tej pory ponad 25 000 gospodarstw domowych posiada Eco-Cooler w swoich domach w różnych częściach Bangladeszu. Ten niewielki wynalazek może okazać się poważną zmianą dla wielu ludzi na całym świecie. Proszę rozważ udostępnienie tego posta, jeśli jesteś również pod takim wrażeniem, jak my! Obejrzyj film poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat projektu: