fot. Nadleśnictwo Tułowice, Lasy Państwowe. Freepik
in ,

Leśnik ostrzega pokazując zdjęcie. Już się zaczęło!

Wkrótce nadejdzie kalendarzowa wiosna, ale już teraz można zauważyć, że niektóre stworzenia zaczynają budzić się do życia. Na profilu Nadleśnictwa Tułowice na Facebooku pojawiło się zdjęcie kleszcza, który usiadł na ręce leśnika. To przypomina o potrzebie ostrożności podczas spacerów w lesie.

Kleszcze nadciągają!

Pracownicy nadleśnictwa ostrzegają! Trzeba mieć oczy szeroko otwarte podczas wycieczek do lasu, ponieważ kleszcze są aktywne przez większość roku, a nawet w ciepłe zimowe dni. Mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia, ponieważ często przenoszą choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak podaje www.krus.gov.pl, w Polsce występuje około 19 gatunków kleszczy, w tym kleszcz pospolity, który jest najliczniejszym przedstawicielem tej grupy i najczęściej atakuje ludzi. Kleszcze te preferują lasy liściaste i mieszane, miejsca zacienione, z dużą wilgotnością powietrza i bogatym, ale niezbyt gęstym runem leśnym.

„Choć badania wskazują, że kleszcze są najbardziej aktywne od wiosny do późnej jesieni, to nawet zimą, w ciepłe dni, gdy temperatura wzrośnie do ok. +5 stopni Celsjusza – mogą atakować” – można przeczytać na stronie www.krus.gov.pl.

Warto zatem pamiętać o noszeniu odpowiedniego ubrania, stosowaniu repelentów i regularnym sprawdzaniu skóry pod kątem obecności kleszczy po powrocie z lasu. W ten sposób można uniknąć niebezpiecznych ukąszeń i chorób przenoszonych przez te pajęczaki.