in

Ta odmiana kleszcza budzi prawdziwy postrach. Atakuje nocą w domu!

Wciąż tylko nieliczni zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie czyha na nas niemal na każdym kroku. Mowa oczywiście o kleszczach. Możemy je spotkać na łąkach, w lesie czy parku, ale także… w naszym domu. Mogą zaatakować nas w nocy!

Obrzeżek gołębi

Odmiana kleszcza, która może stać się nieproszonym gościem w naszym mieszkaniu lub domu, to kleszcz gołębi nazywany także pluskwą ptasią lub obrzeżkiem gołębim. Jak sama nazwa wskazuje, występuje tam, gdzie tylko przebywają ptaki, a więc w gołębnikach, kurnikach, na strychu lub poddaszu, itp.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kleszczu gołębim

Wszędzie tam, gdzie kleszcz gołębi znajdzie swojego żywiciela, będzie przenosić się do domów i mieszkań. Ta odmiana kleszcza może długo żyć bez ofiary. Na co dzień go nie spotkamy, dopiero nocą.

Pluskwa ptasia jest niedużych rozmiarów i ma grzbiet w kolorze jasnego brązu z jasną obwódką. Pobiera on krew od swojego żywiciela w czasie od pół do półtorej godziny, a potem odpada od skóry. Ugryzienie jest bolesne i swędzi, to naprawdę silny alergen.

W miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, pęcherzyki, grudkowate zmiany skórne, krwotoczne plamki. Zmiany wywołane przez ugryzienie mogą się utrzymywać na skórze nawet przez kilka lat.

Jeśli dojdzie do ugryzienia przez tego kleszcza, można spodziewać się powiększenia węzłów chłonnych, zaburzeń widzenia, wymiotów, biegunki, zawrotów głowy i duszności, wstrząsu anafilaktycznego czy gorączki. Kleszcz gołębi, tak jak inne kleszcze może przenosić boreliozę, a także zapalenie opon mózgowych i salmonellę ptasią.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!