in

Polaków czekają wzmożone kontrole. Kary nawet do 5 tys. zł, lepiej tego nie robić

W ostatnim czasie wzmożono kontrole pieców, dlatego Polacy powinni bardzo uważać na to, czym palą i czy aby na pewno nie są to „szkodliwe rzeczy”.

Na jakie kary muszą być przygotowani Polacy, którzy decydują się na palenie śmieciami? Znamy szczegóły.

Tego lepiej nie robić

Jakiś czas temu Jarosław Kaczyński stwierdził, że „Polska musi być ogrzana” i że należy palić wszystkim poza oponami i innymi szkodliwymi rzeczami zatruwającymi powietrze.

Znaleźli się tacy, którzy uznali to za zgodę na palenie dosłownie wszystkim, byleby tylko było ciepło.

Z tego powodu wzmożono kontrole. Polacy surowo zapłacą za palenie niedozwolonymi materiałami.

„Mieszkaniec Wejherowa palił wiórowymi płytami meblowymi. Mieszkanka Chełmna starymi kablami elektrycznymi. Mieszkanka Rabki-Zdroju włożyła do pieca mokre drewno przyniesione z lasu i dopchała kartonami. Smród poczuli sąsiedzi.” — czytamy na portalu Money.pl.

Zdarza się, że w danym domu rodzina dalej pali szkodliwymi rzeczami mimo pojawienia się kontrolerów. Kolejny raz napływa zgłoszenie do straży miejskiej o niedozwolonym sposobie ogrzewania. Dla wielu osób mandat wydaje się być lepszą opcją niż zaprzestanie palenia niedozwolonymi materiałami.

Straż miejska obawia się, że w tym roku z powodu ogromnej podwyżki cen problem ten będzie jeszcze bardziej zauważalny.

„W 2021 r. przeprowadziliśmy 466 kontroli posesji, w tym 105 kontroli palenisk, 361 kontroli gospodarki odpadami. Za spalanie śmieci w piecu nałożono trzy mandaty na kwotę 900 zł. W 2022 r. odnotowano 254 kontrole posesji, w tym 29 kontroli palenisk, 225 kontroli gospodarki odpadami. Za nieprawidłowości nałożono sześć mandatów na kwotę 2400 zł” – przekazuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Kazimierz Zapała, komendant straży miejskiej w Rabce-Zdroju.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że od kontrolerów można dostać nie tylko mandat do 5 tys. zł, ale także karę aresztu do 30 dni. Kontrole często są przeprowadzane rutynowo lub w wyniku zaobserwowania pewnych nieprawidłowości.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródła: www.money.pl, wydarzenia.interia.pl, www.gazetaprawna.pl