in

Kara do 70 tys. zł za niezłożenie dokumentu w terminie. Nie przegap nowego obowiązku!

Od początku nowego roku kierowcy, którzy zdecydują się na zakup samochodu, będą mieli tylko 14 dni na złożenie dokumentu PCC-3 w urzędzie skarbowym.

Ogromne kary dla zapominalskich o deklaracji PCC-3

Jeśli zakupiliśmy auto, musimy wypełnić formularz PCC-3 i zapłacić podatek w wysokości 2% wartości transakcji, który zostanie obliczony przez urząd na podstawie tego druku.

Od 1 stycznia 2023 roku będziemy mieli tylko 14 dni na złożenie deklaracji PCC-3 w Urzędzie Skarbowym. Jeśli przekroczymy ten termin, będziemy musieli zapłacić karę. Należy pamiętać, że obowiązek ten dotyczy sprzedaży samochodu za cenę przekraczającą 1000 zł.

Według eska.pl, minimalna kara może wynieść 10% obecnego minimalnego wynagrodzenia, ale urzędnik ma prawo naliczyć aż 20-krotność minimalnego wynagrodzenia. Wartość ta wyniesie 68 900 zł brutto od 1 stycznia 2023 roku i 72 000 zł brutto od 1 lipca tego samego roku.

To kupujący jest odpowiedzialny za dostarczanie dokumentów w odpowiednim czasie. Urzędy podatkowe nie są zobowiązane do wezwania do wypełnienia deklaracji lub uiszczenia opłaty.

Kto jest zwolniony z podatku PCC-3?

Według strony podatki.gov.pl, istnieją sytuacje, w których osoby są zwolnione z obowiązku wypełnienia deklaracji PCC-3:
Zgodnie z przepisami PCC, niektóre czynności cywilnoprawne, które nie są umowami spółki, ale są opodatkowane podatkiem VAT lub gdy co najmniej jedna ze stron umowy jest zwolniona z VAT, są zwolnione z podatku.

Źródło:eska.pl, next.gazeta.pl