in

Tym lepiej nie palić w piecu. Możesz dostać karę wynoszącą 5 tys. zł!

W naszym kraju zostało podjętych mnóstwo działań zapobiegających pogorszeniu się jakości powietrza. Kolejnym krokiem są kary, które Polacy mogą dostać od września za palenie śmieciami w piecach lub ogródku. Ile wynosi grzywna? Lepiej zdawać sobie z tego sprawę!

Jeśli dojdzie do postępowania sądowego, za nieprzestrzeganie przepisów można zapłacić nawet 5 tys. złotych. Oprócz tego sąd może nałożyć na nas karę aresztu do 30 dni.

Spalasz odpady? Czeka cię surowa kara

Tegoroczna jesień jest wyjątkowa trudna dla Polaków. Stale rosnące ceny i braki węgla powodują, że część mieszkańców decyduje się na spalanie śmieci. Może to jednak słono kosztować.

Od września 2022 roku taki występek wiąże się z karą wynoszącą 500 zł, a w przypadku udziału sądu – z nawet 5000 zł i karą aresztu do 30 dni.

Polski Alarm Smogowy sporządził raport, z którego wynika, że w zeszłym roku mandat za spalanie odpadków wynosił ok. 160 zł. Wyższe kary okażą się skuteczne?

Niekoniecznie. Jak wynika z analizy PAS, „w 2021 r. statystycznie jedynie jedno gospodarstwo domowe na gminę zostało ukarane za naruszenie przepisów o ochronie powietrza, np. spalanie odpadów”.

Specjaliści są zdania, że część społeczeństwa nawet nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. Palenie opon czy resztek mebli dla niektórych wciąż nie wydaje się być niczym złym.

Czy niebawem sytuacja ulegnie zmianie?

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: o2.pl