in

Polacy muszą przygotować się na kontrole. Kara może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.

Nakaz zasłaniania ust i nosa, który dotychczas obowiązywał, wzbudzał skrajne emocje wśród Polaków. Od 30 maja mamy go w nieco zmienionej formie – maseczki dalej obowiązują, ale nie musimy ich nosić zawsze, gdy jesteśmy poza domem. Są jednak pewne miejsca, w których za ich brak może nas spotkać kara administracyjna.

Kara za brak maseczki na świeżym powietrzu?

Nowe przepisy wydają się być jasne – poza pomieszczeniami, które są zamknięte, nie ma konieczności zakładania maseczek. Ale czy na pewno jest to takie oczywiste? Jak się okazuje, łatwo się pomylić i za nieznajomość przepisu dostać karę.

Kara administracyjna za brak maseczki może nas dosięgnąć także, gdy przebywamy na otwartej przestrzeni. Jest jeden warunek. Wielu Polaków o tym nie wie!

Trzeba założyć maseczkę zawsze, gdy nie możemy zachować odległości dwóch metrów od drugiej osoby – niezależnie od tego, czy jesteśmy w zamkniętym pomieszczeniu, czy na świeżym powietrzu, tzn. na zatłoczonym parkingu, chodniku czy przed centrum handlowym.

We wszystkich przestrzeniach zamkniętych, czyli w sklepie, urzędzie, komunikacji publicznej czy kościele, nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa.

Uwaga- jeśli jedziemy samochodem z kimś, z kim nie mieszkamy, również musimy mieć maseczkę! O tym z pewnością wiedzą tylko nieliczni.

Ile wynosi kara administracyjna?

Lepiej mieć się na baczności, bo kara za złamanie obowiązujących przepisów może okazać się być naprawdę wysoka.

Policja ma prawo nałożyć mandat do 500 złotych, jeśli jednak wykroczenia okażą się być poważniejsze, sprawą zajmuje się sanepid, a kara administracyjna wyniesie nawet 30 tysięcy złotych!

Oczywiście trzeba liczyć się z pewnymi wyjątkami, np. jeśli ktoś chce sprawdzić zdjęcie z dowodu osobistego, możemy odsłonić usta.

,,Zakrywanie ust i nosa konieczne jest w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w samochodzie osobowym, w którym poruszają się co najmniej dwie osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. W komunikacji i taksówce maseczka jest więc obowiązkowa, chyba że kabina kierowcy oddzielona jest od przedziału pasażerskiego” – informuje policja.

Źródło:Fakt.pl