in

Zapomnisz o złożeniu tego dokumentu? Dostaniesz 70 tys. zł kary

Chcesz kupić auto w 2023 roku? Oto ważne informacje, których nie możesz przegapić! Od nowego roku, osoby biorące udział w transakcji sprzedaży samochodu muszą złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3. Nie zaniedbuj tej konieczności, bo może to skutkować konsekwencjami finansowymi.

Jeśli planujesz zakup samochodu w roku 2023, musisz być przygotowany na dodatkowe formalności. Jakie?

Ogromne zmiany

Od 1 stycznia każda strona umowy cywilnoprawnej, takiej jak kupno-sprzedaż samochodu, musi złożyć deklarację PCC-3 w urzędzie skarbowym.

Deklaracja PCC-3 to narzędzie, które pozwala na uregulowanie podatku od transakcji cywilnoprawnych. Wszyscy, którzy zawierają takie umowy, jak na przykład umowę kupna-sprzedaży, powinni zapłacić podatek zgodnie z deklaracją PCC-3.

Po zakupie samochodu, ważnym krokiem jest wypełnienie druku PCC-3. Urząd skarbowy wykorzysta te informacje do określenia wartości podatku od transakcji cywilnoprawnych. W przypadku zakupu samochodu, podatek wynosić będzie 2%. Kolejnym krokiem będzie uiszczenie opłaty podatkowej.

Od tego roku deklarację PCC-3 należy złożyć w ciągu czternastu dni od zakupu samochodu.

Kto nie musi martwić się deklaracją PCC-3?

Jak dowiadujemy się z gov.pl:

„Każdy, kto kupuje na własne potrzeby sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe – jeśli ma:

– orzeczenie o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (nieważne, jakie ma schorzenie),
– orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.
– Ponadto organizacje pożytku publicznego – jeśli dokonują czynności cywilnoprawnych tylko w związku ze swoją nieodpłatną działalnością pożytku publicznego.
– Jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa, Agencja Rezerw Materiałowych”.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: gov.pl