in

8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem? Rząd szykuje ogromne zmiany, znamy szczegóły.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało wprowadzenie zmian w kodeksie karnym. Dzięki nim osoba, która świadomie zarazi kogoś koronawirusem, będzie mogła spodziewać się kary od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Zdaniem resortu tak samo powinni być karani wszyscy ci, którzy bezpośrednio narażają kogoś na zakażenie wirusem HIV, jak i na zakażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu.

Kara więzienia za zakażenie COVID-19?

Zmiany te są związane z art. 161 kodeksu karnego. Propozycja resortu zakłada, że karze więzienia od 6 miesięcy do 8 lat ma podlegać każdy, kto ”wiedząc, że jest zarażona wirusem HIV lub dotknięta chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, narazi bezpośrednio inną osobę na zarażenie tym wirusem lub chorobą”.

„Przepis ten mógłby mieć zastosowanie do świadomego zarażenia koronawirusem” – możemy przeczytać na portalu prawo.pl.

Poza tym, jeśli sprawca naraziłby na zakażenie koronawirusem wiele osób, miałby podlegać karze pozbawienia wolności do lat 10.

Jak dowiadujemy się z prawo.pl, przepis ten mógłby pomóc w zwalczaniu świadomego zarażenia koronawirusem. Ściganie za to przestępstwo miałoby następować przez wniosek pokrzywdzonego.

W dniu dzisiejszym ministerstwo zdrowia przekazało informację o 711 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło pięć osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami – 10 osób.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: prawo.pl