in

Ten alternatywny sposób pochówku zmarłych, rozprzestrzenił się po świecie niczym burza! Powód? Genialny!

Nikt tak naprawdę nie lubi wyobrażać sobie własnego pochówku, czy planować dzień pogrzebu – ale pewna firma projektowa prosi nas o przemyślenie naszego postrzegania życia i śmierci.

Projektanci z Capsula Mundi, włoskiej firmy projektowej, koncentrując się na pochówkach, niedawno opracowali nową metodę pochówku, która obecnie zrobiła furorę w całym internecie. Zamiast trumny stworzonej z drewna i rozległego cmentarza wypełnionego nagrobkami, chcieli stworzyć coś zupełnie innego – coś, co czci życie, naturę i pamięć o naszych zmarłych.

Ich wizja? Ekologiczny pochówek, gdzie cmentarze nie są pełne nagrobków – lecz tryskają bujnym i żyjącym lasem! Zamiast rzeźbionego kamienia, wyrosło by piękne żywe drzewo, które oznaczałoby miejsce pochówku danej osoby.

Zamiast wycinania drzew do wykonania trumien czy miejsca dla nowych cmentarzy, projektanci Anna Citelli i Raoul Bretzel zaproponowali coś radykalnego. Chcą na nowo połączyć ludzi z Ziemią, zarówno w przenośni i dosłownie, dzięki ich nowej metodzie pochówku: Capsula Mundi.
capsula-mundi1x
Capsula Mundi oznacza „Kapsułę Świata” i jest wykonana na bazie skrobi i biodegradowalnego tworzywa sztucznego w kształcie jajka. Ciało będzie umieszczane wewnątrz kapsuły w pozycji embrionalnej, a następnie zakopane „jak ziarno” w miejscu nagrobka. Po pewnym czasie, wyrośnie tam tętniące życiem drzewo, które uhonoruje życie naszych bliskich w bardzo wyjątkowy sposób.
capsula-mundi2x

Ciała w kapsułach, rozkładały by się w sposób naturalny do gleby – podczas gdy nad ziemią, rozwijało by się przepiękne drzewo. W rezultacie, cmentarzysko przekształciło by się w bujny las pełen rodzimych drzew – żywy ekosystem dedykowany pamięci naszych bliskich.
capsula-mundi3x
A ponieważ będą one klasyfikowane jako cmentarze, lasy staną się po pewnym czasie rezerwatami przyrody – zapewniając schronienie dla innych roślin i zwierząt oraz ochrony różnorodności biologicznej na Ziemi. Mimo, że drzewa nie będą musiały mieć żadnej blaszki czy znaczników, każde z nich będzie miało nadajnik GPS, więc członkowie rodziny będą mogli znaleźć go i oddać hołd zmarłej osobie. Wyobraź sobie piknik w cieniu swoich bliskich.
capsula-mundi4x
Model ten pokazuje, jak będzie wyglądać Capsula Mundi. W tej chwili projekt jest jeszcze w fazie koncepcyjnej. Citelli i Bretzel mają nadzieję, że Capsula Mundi zostanie pozytywnie przyjęta na całym świecie i oglądanie cyklu życia pomoże ludziom zmienić swoje nastawienie do śmierci. Nie wiadomo, czy stanie się to nowym sposobem na pochówek naszych zmarłych, ale to ciekawy pomysł, nad którym warto pomyśleć.
capsula-mundi5x
Wyobraź sobie tylko, jak inaczej mógłby wyglądać świat, gdyby zamiast masywnych cmentarzy, były bujne i piękne lasy.
capsula-mundi9x
Jeżeli Capsula Mundi byłaby możliwa, wybrałbyś tę metodę? Co sądzisz o tym nowym pomyśle na pochówek? Daj nam znać w komentarzach poniżej i jeśli pomysł Ci się podoba, podziel się artykułem ze znajomymi na Facebooku!

Źródło:Littlethings / Fotografie:Facebook/ CapsulaMundi