in

Na Syberii znaleziono dziwny kamień. Naukowcy podejrzewają, że pochodzi z kosmosu.

Ile razy, będąc dziećmi, wyobrażaliśmy sobie kosmos, statki kosmiczne i niezwykłe przedmioty z niego pochodzące? Dziś wszystko to sprowadzamy raczej do science fiction, ale niektóre sprawy są bardziej realne, niż nam się wydaje. Okazuje się, że znaleziono materiał, który nigdy nie mógłby powstać na ziemi – musi on pochodzić z kosmosu!

W 1985 r. naukowcy odkryli część meteorytu, który uformował się cztery i pół miliarda lat temu. Meteoryt został nazwany khatyrkite, od miejsca, w którym został znaleziony: masyw Chatyr, wzdłuż rzeki Chatyrka, na Syberii (Rosja).

Zaskakującą rzeczą dotyczącą meteorytu był nie tyle jego wiek, co osadzony w nim materiał, który nazwano quasikryształem. Kwasikryształy są szczególną formą ciała stałego, w którym atomy są ułożone w deterministyczną, ale nie powtarzalną strukturę; jego atomy tworzą zatem uporządkowaną, ale nieprzewidywalną sieć. Powód, dla którego ten materiał został nazwany kwazikryształem, polega na tym, że podczas gdy kryształy mają określoną i okresową strukturę (to znaczy zawsze powtarzaną identycznie), quasi-kryształy mają określoną strukturę, ale nie zawsze jest powtarzana tak samo.

Paul Steinhardt, fizyk teoretyczny z Princeton University, przez wiele lat badał kwazikryształy w przekonaniu, że są to ciała pochodzące z Ziemi. Po długich badaniach naukowcy doszli jednak do wniosku, że jest to obcy materiał, który można znaleźć na powierzchni ziemi tylko wtedy, gdy zostanie on przeniesiony na Ziemię z kosmosu. Według Borysa Szustowa, szefa Instytutu Astronomii Rosyjskiej Akademii Nauk, nierzadko można znaleźć na Ziemi materiały pozaziemskie transportowane na naszą planetę przez asteroidy.
 
Kwasikrystal został również zbadany przez innych naukowców, w nadziei na znalezienie innych materiałów pozaziemskich. Należą do nich Chi Ma, dyrektor struktury analitycznej działu nauk geologicznych i planetarnych California Institute of Technology (Caltech). Dzięki badaniom nad kwazikryształami naukowcom udało się zidentyfikować aż 35 materiałów pozaziemskich.
 
Kwasikrystal i inne podobne do niego materiały pokazują nam, że wszechświat nie jest nam tak odległy, jak się wydaje!
 
Podzielcie się tym niesamowitym odkryciem na Facebooku! Czas na powrót do dzieciństwa…
 
Źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/Quasicrystal, dailymail