in ,

Kobieta zostaje wodzem plemienia – unieważnia 850 małżeństw dzieci i wysyła dziewczynki do szkoły.

Nigdy wcześniej nie słyszeliśmy o bohaterze takim jak Theresa Kachindamoto.

Kachindamoto jest najmłodszym z 12 dzieci wywodzących się od wodzów wioski Malawi’s Monkey Bay. Kiedy w końcu nadszedł czas, aby zająć miejsce jako starszy wódz – po spędzeniu 27 lat jako sekretarka w miejskim collegu – poświęciła się całkowicie zakończeniu praktyki małżeństw dzieci wśród swojego plemienia.

Kachindamoto nigdy nie spodziewała się, że zostanie wodzem, ponieważ mieszkała w innym mieście, miała starsze rodzeństwo i 5 własnych dzieci wymagających opieki. Ale jej dobra reputacja doprowadziła do niespodziewanych wyborów, a ludzie powiedzieli, że dostanie tę pracę „czy mi się to podoba czy nie” – wyznała kobieta.

Podczas gdy małżeństwa dzieci są kulturowo akceptowaną praktyką w tym obszarze i często wynikają z potrzeb finansowych, są również nielegalne od 2015 roku. Ale nie powstrzymało to zawierania małżeństw, ponieważ dzieci nadal mogą się żenić za zgodą rodziców.

Ale Kachindamoto zdecydowała, że nie będzie już dłużej bronić tej tradycji, która okradała młode dziewczęta z dzieciństwa, zamieniając je w żony na długo przed ukończeniem 18 roku życia.
Podczas zwiedzania Monkey Bay chciała poznać ludzi, którymi będzie zarządzać i spotykała 12-letnie dziewczynki, które miały już męża i dzieci.
Powiedziałam im: „Czy wam się to podoba czy nie, chcę, żeby te małżeństwa zostały unieważnione.

Jako wódz ponad 900 000 osób, anulowała 850 małżeństw dzieci i wysłała wszystkie dziewczynki do szkoły.
Malawi jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, a ankieta ONZ z 2012 roku wykazała, że ponad połowa dziewczynek w kraju wyszła za mąż przed 18 rokiem życia.

W Malawi istnieją organizacje, które ostrzegają rodziców przez niebezpieczeństwami związanymi z wczesnym małżeństwem i porodem, ale rodzice często są tak biedni, że nie mogą sobie pozwolić na zapewnienie dachu nad głową i karmienie córek, więc czują, że nie mają innego wyjścia, jak tylko wydać ją za mąż.

Małżeństwo dziecka i ciąża prowadzą do częstych komplikacji przy porodzie. Ciało małej dziewczynki nie jest przystosowane do bezpiecznego rodzenia dzieci.

Ponadto dziewczęta często są wysyłane do obozów na „kusasa fumbi”, co oznacza oczyszczenie, ale w rzeczywistości jest miejscem, gdzie przechodzą inicjację seksualną. Są to miejsca, w których dziewczęta w wieku 7 lat uczą się wykonywania aktów seksualnych, aby zadowolić swoich przyszłych mężów.

Kachindamoto zajęła twarde stanowisko przeciwko wszystkim zaangażowanym w te praktyki, grożąc zwolnieniem każdego wodza, który je popiera.

Kiedy rodzice protestowali przeciwko działaniom Kachindamoto, nie wycofała się. Wiedząc, że nie może zmienić mentalności rodziców, zmieniła prawo.
Jej 50 podwładnych podpisało porozumienie o zniesieniu wczesnych małżeństw i unieważnili wszystkie takie małżeństwa w okolicy.
Oczywiście nie powstrzymało to niektórych osób.
Aby udowodnić, jak poważna była, zwolniła 4 męskich wodzów w obszarach, w których wciąż odbywało się praktykowanie małżeństw dzieci. Zwróciła im władze dopiero, gdy zgodzili się przestrzegać prawa, anulować małżeństwa i wysłać dziewczynki do szkoły.

Pomimo gróźb śmierci, Kachindamoto nie zniechęcała się.
„Nie obchodzi mnie to, jest mi to obojętne. Powiedziałam, że możemy porozmawiać, ale te dziewczyny wrócą do szkoły” – powiedziała.
Kachindamoto znajduje również sposoby na opłacenie nauki dziewcząt, których rodziców nie stać na czesne.

Ona nie jest jedną z tych, które siedzą i udają, że wszystko jest w porządku. Zatrudniła nawet sieć „tajnych matek i tajnych ojców” w wioskach, aby upewnić się, że rodzice nie zabierają córek ze szkoły.
A co z tymi, którzy wciąż sprzeciwiają się nowemu prawu? Kobieta się ich nie obawia.
„Jestem wodzem, dopóki nie umrę” – powiedziała ze śmiechem.
Poniżej przedstawiamy filmik z bohaterską kobietą: