in

Jerzy Owsiak zobaczył, co policjanci robią nastolatkom i nie wytrzymał. Stanął z nimi oko w oko

Jerzy Owsiak brał udział we wczorajszych protestach zorganizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zdawał relację z tego, co miało miejsce, a na szczególną uwagę zasłużyło zachowanie policjantów. Zatrzymali oni nastoletnie dziewczyny, które najprawdopodobniej uczestniczyły w manifestacji.

Jerzy Owsiak wspiera Polki, które nie zgadzają się z decyzją Trybunału Konstytucyjnego dotyczącą aborcji. Po raz kolejny zdecydował się powiedzieć, co sądzi o polskim systemie władzy.

Jerzy Owsiak jest oburzony zachowaniem policjantów

„[…] dwie bardzo młode dziewczyny, moim zdaniem ciągle nastolatki, spisywane z dowodu osobistego do zatrzymania, a następnie wystawienia mandatu? Wiedziały o tym i dopytywały, czy ten mandat muszą otrzymać. Jedna z nich z pudełkiem ciastek, nie miały ze sobą żadnych symboli, żadnych tablic, żadnych flag, nawet żadnych znaczków, czegokolwiek. Stały wraz z grupą protestujących, których policja zatrzymała kordonem” – pisze Jerzy Owsiak na Facebooku.

Prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał zamiar pomóc nastolatkom, które zostały zatrzymane przez policję. Zapytał służby, dlaczego spisują dziewczyny – przecież nawet nic nie wskazuje na to, że uczestniczą w strajku. O podobnym problemie mówiły również Polskie Babcie.

„Więc podszedłem do spisujących policjantów, przedstawiłem się i spytałem, jaki jest powód, że te dwie dziewczyny są spisywane? Milczenie, milczenie, milczenie, więc wyraziłem swoją opinię – czy nie jest wam wstyd? Są niewiele starsze od mojej wnuczki. Czy wyglądają na mocarzy? Czy wyglądają na awangardę tego strajku? Czy wyglądają na te, które emanują największą energią w tym proteście? Czy nie jest wam wstyd, tu w tym momencie, teraz, jeszcze egzekwować mandat w wysokości 100 zł od każdej z nich?” – kontynuuje.

Policjanci nie udzielili odpowiedzi Jerzemu Owsiakowi.

„Przedstawiłem się panom policjantom, mogę być świadkiem w tej konkretnej sprawie, a żegnając się z nimi, powiedziałem, że życie płata takie figle, że być może spotkamy się i spojrzymy sobie w twarz już bez maseczek. Ogromne ukłony także dla wolontariuszy medycznych, zaprawionych w pracy na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Robią świetną robotę, dbając o wszystkich, którzy biorą udział w tych demonstracjach” – dodaje prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jerzy Owsiak stwierdził, że nie dopuści do tego, aby kobiety były tak traktowane przez funkcjonariuszy policji. Twierdzi, że to niedopuszczalne w czasach, w których każdy powinien być wolny i równy.

„[…] po trzykroć nie zgadzam się z tym i będę przeciwko temu walczył do upadłego. Przejawem tych wszystkich niepokojów jest także niekonstytucyjne zachowanie się rządzących. I to właśnie te sytuacje powodują, że jestem świadkiem zdarzenia, którego można się wstydzić, które jest szokujące i które zapada w pamięć i w żaden sposób nie wyrzuci tego atmosfera świąt i nowego roku. To się stało – 4 barczystych, ogromnych, okutych w niesamowitą ilość sprzętu, 4 mocarzy wypisywało mandat dwóm nastoletnim dziewczynom. W Polsce, w 2020 roku” – podsumowuje.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: pikio.pl, plejada.pl