in

Jedzenie jak z restauracji? Oto pięć sposobów na pyszne posiłki w domu

Zamknięte restauracje z powodu pandemii koronawirusa to nie tylko zmartwienie dla ich właścicieli. Informacja ta jest tragedią również dla ich stałych klientów. Brak możliwości zjedzenia przepysznego dania w scenerii naszej ulubionej restauracji może popsuć humor nawet największemu optymiście. Niestety, w najbliższym czasie nie zanosi się na szybką zmianę sytuacji i powrót do normalności. Konieczne staje się więc znalezienie innego rozwiązania. Oto pięć prostych sposobów na zapewnienie pysznych posiłków w swoim domu, które pozwolą chociaż na chwilę zapomnieć o jedzeniu z restauracji. 

Dieta pudełkowa

Choć większość restauracji pozostaje zamkniętych, to wiele z nich nadal prowadzi działalność oferując swoje produkty na wynos lub na dowóz. Niestety wielkim minusem takiego sposobu dostarczania jedzenia jest to, że zarówno restauracje jak i firmy dostawcze nie dbają o estetykę dostarczanego klientom pożywienia. Duża ilość folii aluminiowej i szarego papieru jest w tym wypadku standardem. Skoro więc przez dłuższy czas i tak nie będziemy mogli cieszyć się pięknym wyglądem zamówionego przez nas dania, to jest to doskonały moment by wypróbować specjalny rodzaj cateringu dietetycznego. Dieta pudełkowa być może nie zastąpi nam smaku ani wyglądu ulubionego posiłku, lecz może nas jednak wspomóc w zrzuceniu paru zbędnych kilogramów. Decydując się na nią, nie tylko nie będziemy musieli przejmować się doborem produktów o odpowiedniej ilości witamin, minerałów i kalorii (bo zrobi to za nas osoba przygotowująca posiłek), ale również możemy nawet zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy w porównaniu do stołowania się jedynie w restauracjach.

Wygląd dania ma znaczenie

Jeżeli przykładamy dużą uwagę do wyglądu dania, które chcemy zjeść, będziemy teraz musieli osiągnąć jego zadowalającą formę samodzielnie. Badania pokazują, że to jak z zewnątrz wygląda nasze jedzenie, ma ogromny wpływ na to czy będzie nam ono smakować. Nie musimy przy tym być kulinarnym wirtuozem. Proste i jadalne ozdoby wykonane z warzyw typu marchewka lub ogórek, mogą odmienić oblicze każdego dania. Odrobina ciemnego sosu w odpowiedni sposób polana na talerz również spełni swoje zadanie. Ostatecznie nawet górka ziemniaków posypana koperkiem prezentuje się lepiej niż ta sama górka bez niego.

Romantyzm nie tylko od święta

Nie tylko sam smak i wygląd sprawiają, że danie nam smakuje. Przecież samo wyjście do restauracji jest atrakcją samą w sobie. Klimat towarzyszący spożywaniu posiłku ma znaczny wpływ na postrzeganie tego co znajduje się na naszych talerzach. Teraz, kiedy nie mamy możliwości odwiedzenia restauracji, możemy spróbować odtworzyć podobny klimat we własnym domu. Przydadzą się do tego dwie lub trzy świece i odświętne stroje. Po zgaszeniu świateł i zapaleniu świec nawet niezbyt wykwintne danie będzie dla naszego podniebienia prawdziwą ucztą!

Smak jest… względny

Dlaczego jednak mamy oszukiwać swoje kubki smakowe skoro możemy samodzielnie przygotować prawdziwie wykwintne danie? Wystarczy zaopatrzyć się w składniki, które do tej pory rzadko, lub nigdy nie pojawiały się w naszej kuchni. Krewetki? Małże? Niespotykany w Polsce gatunek ryby? W dzisiejszych czasach produkty te w miarę regularnie pojawiają się na półkach naszych sklepów, jednak zazwyczaj nie zwracamy na nie większej uwagi. To błąd! Przyrządzenie np. krewetek wcale nie wymaga lat doświadczenia i kucharskiej wprawy, a ich smak może nas mile zaskoczyć. A jeżeli coś pójdzie nie tak? No cóż, zawsze można powiedzieć, że nigdy ich nie jedliśmy więc… być może właśnie tak miały smakować i po prostu nie trafiają w nasze gusta?

Czas na eksperymenty!

Nie trzeba wcale sięgać po produkty, które sprawiają nam kłopoty podczas samego wymawiania ich nazw. Wystarczy przecież nieco zmodyfikować przepisy, które znamy na pamięć, ale nigdy nie było czasu albo potrzeby by je zmieniać. Prosta sałatka z podwójną porcją jakiegoś składnika? Frytki z majonezem zamiast zwykłego ketchupu? A może próba stworzenia autorskiego sosu do tradycyjnego schabowego? Kombinacji jest tak wiele jak dostępnych składników w naszych lodówkach. Jedyne co nas ogranicza to chęci i wyobraźnia.

To najlepszy czas by pobudzić swoją kreatywność. W końcu jak nie teraz, to kiedy?