in

Jakich warunków nie lubi COVID-19? – Ta wiedza może uchronić Cię przed zakażeniem!

Jak się okazuje, są warunki, których COVID-19 szczególnie nie lubi. Japońscy naukowcy przeprowadzili bardzo ważne badania – wyniki mówią same za siebie. Wiadomo już, co jest jeszcze ważne przy minimalizowaniu ryzyka zakażenia.

Warunki, których nie lubi koronawirus

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju staje się coraz bardziej dramatyczna. Niemal każdego dnia dowiadujemy się o drastycznym wzroście liczby zachorowań i nic nie wskazuje na to, że będzie lepiej, a wręcz przeciwnie – zmierzamy w coraz gorszą stronę.

Noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i dystans społeczny pomaga w minimalizowaniu ryzyka zakażenia, ale nigdy nie zapewnia nam stuprocentowego bezpieczeństwa.

Jesień przyniosła nam dużo złego, jednak teoretycznie badania przeprowadzone przez naukowców wskazują na to, że wilgoć jest pomocna w zwalczaniu COVID-19. Zrobiona została symulacja komputerowa, wykazująca ogromną rolę wilgotności powietrza podczas transmisji koronawirusa. Wynika z tego, że w przesuszonym powietrzu, COVID-19 rozprzestrzenia się w o wiele szybszym tempie.

Przyłbice są nieskuteczne?

W czasie badania naukowcy skupili się na porównaniu ilości aerozoli, które unoszą się w powietrzu i opadają na otoczenie w chwili, gdy osoba kichająca znajdowała się w odległości 1,8 m od rozmówcy. Symulacja została wykonana przy zachowaniu dwóch poziomów wilgotności: poniżej 30 procent i dla 90 procent. Wyszło na jaw, że niższa wilgotność sprzyja zakażeniu – ilość zakaźnych aerozoli jest w tym przypadku dwa razy wyższa w porównaniu do wilgotności na poziomie 60 proc.

Zakaźne aerozole o wiele dłużej unosiły się w powietrzu i rozprzestrzeniały na znacznie większej odległości. W chwili, gdy wilgotność sięgała 90 procent, ilość zakaźnych aerozoli była aż trzy razy niższa niż przy wilgotności wynoszącej 30 procent i szybciej opadały one na powierzchnię.

Naukowcy z Uniwersytetu Kobe są zdania, że sezon grzewczy będzie sprzyjał rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Japończycy porównali również skuteczność maseczek ochronnych i przyłbic – jak się okazało, maseczki ochronne są o wiele bardziej skuteczne.

Źródła: www.o2.pl, natemat.pl