in

Od 1 stycznia nowy obowiązek w ZUS dla wszystkich płatników składek. Trzeba się pośpieszyć!

Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy płatnicy składek będą zobowiązani do posiadania konta na platformie PUE ZUS. Do tej pory obowiązek ten dotyczył tylko płatników rozliczających składki za więcej niż pięć osób, jednak od przyszłego roku będzie to dotyczyć również właścicieli małych firm zatrudniających do pięciu pracowników oraz osób płacących składki tylko za siebie.

„Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek – osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej – powinni mieć konto na PUE ZUS. Mogą to zrobić osobiście lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika na PUE ZUS. Jeżeli płatnik składek samodzielnie nie założył profilu na PUE ZUS, ale udzielił pełnomocnictwa do swojej roli płatnika np. księgową lub pracownika biura rachunkowego, to znaczy, że płatnik ma już swój profil” – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak założyć profil PUE ZUS?

Aby założyć konto na PUE ZUS, należy wejść na stronę www.zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE] (na górze strony). Następnie należy wybrać, dla kogo jest zakładane konto – możliwe opcje to: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Formularz rejestracyjny różni się w zależności od wybranej opcji.
Jeśli wybrano rejestrację [Dla przedsiębiorców], oprócz danych osobowych, należy wpisać także NIP.

Kolejnym krokiem jest wybranie sposobu rejestracji: za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna), za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl) lub za pomocą formularza rejestracji.

Przy rejestracji za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości elektronicznej, automatycznie wypełnione zostaną niektóre pola formularza rejestracyjnego. Dzięki temu proces zakładania konta stanie się szybszy i łatwiejszy. Co więcej, skorzystanie z tych metod pozwoli na potwierdzenie twojej tożsamości bez konieczności wizyty w ZUS.

Jeśli jednak wolisz zarejestrować się za pomocą formularza rejestracji (przycisk [DO REJESTRACJI]), musisz wypełnić wszystkie obowiązkowe pola. Pamiętaj, że po zarejestrowaniu się w ciągu 7 dni musisz potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Pamiętaj o tym, że na wizycie musisz mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Źródło: www.zus.pl