in

4 rzeczy, których absolutnie nie powinieneś robić, jeśli zostaniesz ukąszony przez kleszcza.

Jeśli lubisz przebywać i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w wakacje, prawdopodobnie wiesz, jak ważne jest, aby po powrocie do domu dokładnie sprawdzić swoje ciało, czy nigdzie nie ma znamion wskazujących na ukąszenia kleszcza.

Kleszcze pomimo swoich mikroskopijnych rozmiarów mogą być bardzo niebezpieczne. W każde wakacje atakują ludzi i zwierzęta wbijając swoje zęby w nasze ciała i pożywiając się naszą krwią.
Aby się przed tym uchronić najlepiej używać specjalnego środka odstraszającego komary i odpowiednio się ubierać, zakrywać jak najwięcej ciała pod ubraniami. Niestety niezależnie od tego jak dobrze się przygotujesz, zawsze istnieje ryzyko, że zostaniesz ukąszony.

Dlatego warto wiedzieć, co zrobić w takim przypadku i jak bezpiecznie usunąć pasożyta z naszego ciała.
1. Użyj cienkiej pęsety
Poprawne usuwanie kleszcza wymaga właściwego narzędzia. Dzięki cienkiej pęsecie twoje działania będą bardziej precyzyjne i łatwiej będzie pozbyć się szkodnika w całości nie pozostawiając po nim żadnych śladów.

2. Chwyć za kleszcza tak blisko skóry jak to tylko możliwe
Kleszcze przywierają do ludzkiej skóry przy pomocy swoich małych ust, dlatego ważne jest, aby złapać je pęsetą jak najbliżej skóry. Upewnij się również, czy nie naciskasz na brzuch pasożyta, ponieważ znajdują się w nim toksyczne substancje, które mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli dostaną się do otwartej rany.

3. Wyciągnij kleszcza zdecydowanym ruchem
Kiedy nastawisz już odpowiedni chwyt, czas się go pozbyć. Złap kleszcza i jednym zdecydowanym pociągnięciem usuń go. Nie wolno go skręcać ani gnieść, ważne jest, aby zastosować jeden ruch po prostej z niezmienną siłą. Nie wolno również złapać za skórę, zostawiając przez to głowę pasożyta przyklejoną do skóry. Jeśli tak się stanie koniecznie jak najszybciej także ją usuń.

4. Umyj dokładnie ręce
Mydło i ciepła woda wystarczą, aby pozbyć się ewentualnych bakterii.

5. Zabij kleszcza
Czujesz tęulgę po pozbyciu się go? Teraz upewnij się, że ten szkodnik nikogo już niż nie skrzywdzi.
Jeśli uderzenie w kleszcza wydaje ci się zbyt obrzydliwe, możesz spłukać go w toalecie albo spalić. Gwarantujemy, że to również go zabije. Jeśli jednak podejrzewasz, że kleszcz mógł przenosić jakąś chorobę, po zabiciu schowaj go do plastikowej torebki i pokaż lekarzowi. Dzięki temu zostaną przeprowadzone testy, które pozwolą określić, czy byłeś narażony na zakażenie.

6. Obserwuj swoje ciało, bądź czujny, jeśli wystąpią jakieś niepokojące objawy

Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli:
– Po ukąszeniu dostaniesz gorączki
-Wokół miejsca, gdzie zostałeś ugryziony pojawi się wysypka. Może pojawić się nawet tydzień po ukąszeniu, dlatego właśnie tak ważna jest obserwacja
– Nie czujesz się dobrze, jesteś bardzo zmęczony i masz mdłości
– Dokuczają ci bóle mięśniowe
-Dostałeś paraliżu twarzy

Czego NIE wolno robić, jeśli ugryzie cię kleszcz
1. Usuwać go poprzez spalenie
Nigdy nie pozbywaj się kleszcza paląc go bezpośrednio na sobie. Istnieje w takim przypadku duże ryzyko rozwoju zakażenia oraz sam również możesz się boleśnie poparzyć.
2 „Zamalowywać go”
Niektórzy twierdzą, że świetnym i bezbolesnym sposobem jest „zamalowanie” kleszcza i pogryzionego miejsca lakierem do paznokci lub wazeliną, dzięki temu kleszcz podobno sam wyjdzie. Jednak my stanowczo odradzamy ten pomysł! Szkodnika trzeba pozbyć się jak najszybciej, pamiętajcie, że mogą przenosić one groźne choroby.
3. Utopienie go w alkoholu
To kolejny zły pomysł. Zabicie kleszcza poprzez utopienie go w alkoholu bardzo długo trwa. W międzyczasie pozostajesz narażony na zakażenie i potencjalną infekcję.
4. Wykręcić go
O tym pisaliśmy już wcześniej. Kleszcza należy usunąć jednym, zdecydowanym, prostym ruchem. Skręcanie kleszcza zwiększa ryzyko, że usta pozostaną w ciele. Głowa kleszcza jest bardzo mała i może być trudna do usunięcia. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie w tym sam, udaj się na izbę przyjęć.
 
Podziel się tym artykułem ze swoimi znajomymi, aby oni również widzieli co zrobić, gdy zostaną pogryzieni przez kleszcza!