in

Jak wydostać się z tonącego auta – Od tej wiedzy może zależeć nie tylko Twoje życie!

Ekstremalne sytuacje cechuje to, że bardzo łatwo wpaść w panikę, która jest wrogiem logicznego myślenia. Tylko gdy dobrze zapamiętasz co robić, będziesz w stanie skutecznie działać.

Zespół profesjonalnych ratowników przeprowadził inscenizowane szkolenie, mające na celu uświadomienie kierowców, jak wyjść cało z takiej opresji, jak tonący samochód.

Każdy powinien ten instruktaż obejrzeć i zapamiętać.

1. Gdy tylko samochód będzie miał kontakt z wodą, najszybciej jak to możliwe: odepnij pas i opuść szyby.

2. Wyjdź z auta najbliższym oknem zanim całkowicie się zanurzy.

via GIPHY

Masz na to zaledwie dwie minuty. Nie trać czasu na otwieranie drzwi. Napór wody nie pozwoli Ci ich otworzyć, a stracisz cenny czas.

Pamiętaj kolejność: „odpięcie pasów, opuszczenie szyb, ucieczka z samochodu”. To jedyna szansa na ratunek.

Jeśli masz ręczne otwieranie, od razu zabieraj się za odkręcanie szyby. Jeśli masz elektryczne opuszczanie szyb, nie trać czasu. Przez kilka nawet do 10 minut po zetknięciu z wodą elektryka powinna jeszcze działać.

Jeśli z jakiegoś powodu nie otworzysz szyby musisz ją wybić.

via GIPHY

 
Nie próbuj uderzać rękami, jest bardzo mocna. Jeśli masz coś ciężkiego wewnątrz auta użyj tego. Jeśli nie próbuj wykorzystać do tego zagłówek. Jest ostro zakończony, włóż końcówkę w uszczelkę i podważ.
 
Jeśli w aucie są dzieci. Działaj szybko w takiej kolejności:
 
– odepnij pas
– opuść szybę
– rozepnij pas starszego dziecka i wypchnij je z auta
– to samo zrób z młodszym
– następnie sam opuść pojazd
 
Ten sposób maksymalizuje szanse wszystkich na przeżycie.
 

via GIPHY

 
Jeśli z jakiegoś powodu nie udało ci się ani otworzyć ani rozbić szyby, ostatnia droga ewakuacji to drzwi. Jednak bardzo ryzykowna, ponieważ musisz pozwolić aby wnętrze wypełniło się wodą. Dopiero wtedy ciśnienie się wyrówna i pozwoli na otwarcie drzwi. Pamiętaj, że będziesz już miał wstrzymany oddech. Nie masz wiele czasu na otwarcie drzwi, opuszczenie auta i wypłynięcie.
 
Trzymaj dłonie na klamce. Bądź przygotowany. Nie będzie łatwo, trzeba będzie użyć nóg, by odepchnąć drzwi. Patrz na pęcherzyki powietrza, w mętnej wodzie łatwo się zgubić, płyń w ich kierunku tam jest powierzchnia i ratunek.
 
Podziel się. Ta wiedza ratuje życie!