in ,

Gdy sąsiadka pokazała mi sposób w jaki czyści piekarnik, wiedziałam, że to coś dla mnie. Tanio i bez wysiłku!

Brudny piekarnik z przypalonym tłuszczem to zmora niemal każdej gospodyni.

A wystarczy tak niewiele, by problem rozwiązał się sam.

Jak wyczyścić piekarnik?

1. Wystarczy przed czyszczeniem piekarnika wyjąć z niego wszystkie ruchome elementy i namoczyć je w rozcieńczonym occie.

2. Posypać piekarnik grubą warstwą soli, a następnie rozgrzać go do 50 stopni. Po paru minutach, gdy piekarnik ostygnie, wystarczy umyć go z pomocą wody i gąbki. Obejdzie się bez szorowania!

3. Około 50 g sody wysypujemy do piekarnika i dolewamy tyle wody mineralnej, by pokryć całą powierzchnię. Rozgrzewamy piekarnik do 100 stopni i czekamy aż cała woda odparuje (około 20 minut)

4. Możesz też wymieszać ocet z płynem do mycia naczyń w proporcjach 1:1. Spryskaj wnętrze piekarnika i zostaw na pół godziny. Na koniec zetrzyj brud gąbką.
 

5. Można też rozcieńczyć 2-3 łyżeczki mydła w płynie w ciepłej wodzie i spryskać wnętrze piekarnika, a po kilku godzinach tylko przetrzeć.

6. Wiele osób chwali sobie ten sposób: w misce mieszamy 8 łyżeczek sody oczyszczonej, 8 łyżeczek płynu do mycia naczyń i 6 łyżek octu. Cienką warstwą polewamy piekarnik. Po 10 minutach wystarczy przetrzeć jego wnętrze szmatką.

7. Do 50 g sody oczyszczonej dodajemy 1 łyżeczkę kwasku cytrynowego oraz 1 łyżkę skrobi spożywczej. Tym czyścimy najgorsze plamy.
 

8. Jeśli zdecydujesz się użyć środków chemicznych pamiętaj o rękawiczkach. Pozwól im działać 20-30 minut lub nawet dłużej. Potrzeba czasu, by wgryzły się w spalony tłuszcz.
 

Pamiętaj, że bez względu na metodę, w kwestii czyszczenia piekarnika pośpiech nie jest wskazany!
 

 
Podziel się z innymi!