fot. freepik.com
in

Przywróć blask swojemu piekarnikowi. Oto skuteczne sposoby czyszczenia

Brudny piekarnik z przypalonym tłuszczem to prawdziwy koszmar. Jednak nie musisz już się martwić, ponieważ istnieje kilka prostych metod, które pozwolą rozwiązać ten problem. Czyszczenie piekarnika nie musi być trudne ani czasochłonne, a rezultaty będą zadziwiające. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych trików, aby twój piekarnik odzyskał blask i czystość.

Jak wyczyścić piekarnik?

Czysty piekarnik nie tylko poprawia wygląd kuchni, ale także sprawia, że gotowanie staje się przyjemniejsze i bezpieczne. Wykorzystaj te metody, a Twoje urządzenie będzie służyło Ci dobrze jeszcze przez wiele lat.

fot. freepik

1. Przed czyszczeniem piekarnika trzeba wyjąć z niego wszystkie ruchome elementy i namoczyć je w rozcieńczonym occie.

2. Posypać piekarnik grubą warstwą soli, a następnie rozgrzać go do 50 stopni. Po paru minutach, gdy piekarnik ostygnie, wystarczy umyć go z pomocą wody i gąbki. Obejdzie się bez szorowania!

3. Około 50 g sody wysypujemy do piekarnika i dolewamy tyle wody mineralnej, by pokryć całą powierzchnię. Rozgrzewamy piekarnik do 100 stopni i czekamy aż cała woda odparuje (około 20 minut)

4. Możesz też wymieszać ocet z płynem do mycia naczyń w proporcjach 1:1. Spryskaj wnętrze piekarnika i zostaw na pół godziny. Na koniec zetrzyj brud gąbką.

5. Warto też rozcieńczyć 2-3 łyżeczki mydła w płynie w ciepłej wodzie i spryskać wnętrze piekarnika, a po kilku godzinach tylko przetrzeć.

6. Wiele osób chwali sobie ten sposób: w misce mieszamy 8 łyżeczek sody oczyszczonej, 8 łyżeczek płynu do mycia naczyń i 6 łyżek octu. Cienką warstwą polewamy piekarnik. Po 10 minutach wystarczy przetrzeć jego wnętrze szmatką.

7. Do 50 g sody oczyszczonej dodajemy 1 łyżeczkę kwasku cytrynowego oraz 1 łyżkę skrobi spożywczej. Tym czyścimy najgorsze plamy.

8. Jeśli zdecydujesz się użyć środków chemicznych pamiętaj o rękawiczkach. Pozwól im działać 20-30 minut lub nawet dłużej. Potrzeba czasu, by wgryzły się w spalony tłuszcz.

Podziel się z innymi!