fot. freepik.com
in

Jak ustawić wiatrak w pokoju, aby przyniósł komfort w upalne dni? – Eksperci zdradzili nam ten sekret!

Ludzie często bez zastanowienia stawiają wiatrak w pokoju, chcąc poczuć chłodny wiatr w upalne dni. Są jednak ciekawe sposoby na to, aby wiatrak dawał najlepsze rezultaty.

Zastanawialiście się kiedyś, jak ustawić wiatrak, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w nagrzanym pomieszczeniu? Powietrze powinno być wydmuchiwane na zewnątrz czy do wewnątrz?

 

Gdy odczuwamy wysokie temperatury ustawiamy wiatrak prosto na siebie. Andrew Persili, inżynier zajmujący się na jakości powietrza w pomieszczeniach pracujący w National Institutes of Standards and Technology w Gaithersburg w Maryland wypowiedział się na ten temat:

„Odczucie prędkości powietrza” – to znaczy nadmuchu powietrza – poprawia komfort cieplny w warunkach chłodzenia. Kiedy pot człowieka odparowuje w powietrze, zabiera ciepło i odczuwamy ochłodzenie. Nawet jeśli nie pocimy się zauważalnie, nasze ciała nieustannie wytwarzają niewielkie ilości wilgoci, aby się ochłodzić.”

fot. freepik.com

Mówiąc prościej, powietrze, które odczuwamy na naszym ciele przyspiesza proces parowania – nie ważne czy poprzez klimatyzator, wiatrak czy wiatr. To parowanie sprawia, że czujemy się chłodniej.

Jak ustawić wiatrak, gdy na zewnątrz jest chłodniej?

Wentylatory mają taką budowę, że wciągają powietrze z tyłu. Gdy mieszkanie nagrzało się od słońca i temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz, musimy ustawić wiatrak tak, aby wprowadzał chłodne powietrze do środka. Najlepiej ustawić wiatrak przy otwartym oknie, kierując go w stronę wnętrza.

Jak ochłodzić się podczas upałów?

fot. freepik.com

Podczas wysokich temperatur, wewnątrz domu zapewne jest kilka stopni mniej niż na dworze. W takiej sytuacji chcemy ochłodzić ciało. Aby zrobić to z najlepszym skutkiem, musimy zastanowić się, jak ustawić wiatrak, aby pomógł nam w odparowaniu potu.
Często próbujemy otwierać okna i chłodzić się wiatrem z zewnątrz. Jednak w upalne dni to nie pomaga – dodatkowo wpuścimy gorące powietrze do środka.
Jeśli mamy w mieszkaniu klimatyzator, warto ustawić wiatrak między dwoma pokojami – tym, w którym zainstalowana jest klimatyzacja i tym, który chcemy ochłodzić.
Jeśli jednak nie posiadamy klimatyzacji, zamknijmy wszystkie okna, opuśćmy rolety lub żaluzje i ustawmy wiatrak wprost na siebie, aby pęd powietrza schłodził nasze ciało.