in

Jak ustawić wiatrak w pokoju, aby przyniósł komfort w upalne dni? – Eksperci zdradzili nam ten sekret!

Ludzie często bez zastanowienia stawiają wiatrak w pokoju, chcąc poczuć chłodny wiatr w upalne dni. Są jednak ciekawe sposoby na to, aby wiatrak dawał najlepsze rezultaty.

Zastanawialiście się kiedyś, jak ustawić wiatrak, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w nagrzanym pomieszczeniu? Powietrze powinno być wydmuchiwane na zewnątrz czy do wewnątrz?

Gdy odczuwamy wysokie temperatury ustawiamy wiatrak prosto na siebie. Andrew Persili, inżynier zajmujący się na jakości powietrza w pomieszczeniach pracujący w National Institutes of Standards and Technology w Gaithersburg w Maryland wypowiedział się na ten temat:

„Odczucie prędkości powietrza” – to znaczy nadmuchu powietrza – poprawia komfort cieplny w warunkach chłodzenia. Kiedy pot człowieka odparowuje w powietrze, zabiera ciepło i odczuwamy ochłodzenie. Nawet jeśli nie pocimy się zauważalnie, nasze ciała nieustannie wytwarzają niewielkie ilości wilgoci, aby się ochłodzić.”

Mówiąc prościej, powietrze, które odczuwamy na naszym ciele przyspiesza proces parowania – nie ważne czy poprzez klimatyzator, wiatrak czy wiatr. To parowanie sprawia, że czujemy się chłodniej.

Jak ustawić wiatrak, gdy na zewnątrz jest chłodniej?

Wentylatory mają taką budowę, że wciągają powietrze z tyłu. Gdy mieszkanie nagrzało się od słońca i temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz, musimy ustawić wiatrak tak, aby wprowadzał chłodne powietrze do środka. Najlepiej ustawić wiatrak przy otwartym oknie, kierując go w stronę wnętrza.

Jak ochłodzić się podczas upałów?


Podczas wysokich temperatur, wewnątrz domu zapewne jest kilka stopni mniej niż na dworze. W takiej sytuacji chcemy ochłodzić ciało. Aby zrobić to z najlepszym skutkiem, musimy zastanowić się, jak ustawić wiatrak, aby pomógł nam w odparowaniu potu.
Często próbujemy otwierać okna i chłodzić się wiatrem z zewnątrz. Jednak w upalne dni to nie pomaga – dodatkowo wpuścimy gorące powietrze do środka.
Jeśli mamy w mieszkaniu klimatyzator, warto ustawić wiatrak między dwoma pokojami – tym, w którym zainstalowana jest klimatyzacja i tym, który chcemy ochłodzić.
Jeśli jednak nie posiadamy klimatyzacji, zamknijmy wszystkie okna, opuśćmy rolety lub żaluzje i ustawmy wiatrak wprost na siebie, aby pęd powietrza schłodził nasze ciało.