in ,

Jak uprawiać organiczną cytrynę we własnej kuchni – 1 nasionko to wszystko, czego Ci trzeba.

Cytryny oprócz tego, że są zdrowe i świetnie smakują są bardzo przydatnym owocem w domu. Ja osobiście staram się co tydzień wypić kilka szklanek wody z cytryną… szczególnie w zimnych porach roku. Zazwyczaj kupuję cytryny w sklepie, a przynajmniej tak robiłam, dopóki nie dowiedziałam się, jak łatwo jest wyhodować te małe żółte cuda we własnym domu.

Jak uprawiać cytryny we własnym domu?

Czego potrzebujesz:

– 1 cytryna
– gleba z dużą ilością składników odżywczych
– odpowiedni pojemnik lub doniczka
– folia spożywcza
– miejsce z dużą ilością światła słonecznego

Przygotowanie:

1. Umieść glebę w odpowiedniej donicy i dodaj wodę, aby ją zwilżyć.

2. Pokrój cytrynę i wybierz nasionko o najlepszym kształcie. Nie susz, musi być wilgotne. Zrób mały otwór w ziemi i umieść pestkę w środku.

3. Przykryj glebą i podlej. Sprawdzą się wszystkie rodzaje gleby kwiatowej, ale zalecam stosowanie mieszanki torfu, perlitu, wermikulitu i nawozu organicznego.

4. Przykryj doniczkę folią spożywczą, a następnie umieść ją w słonecznym miejscu.

5. Uważaj, aby nie nadmiernie nawodnić ziemi, co może spowodować gnicie nasion. Gdy tylko drzewo cytrynowe zacznie kiełkować, usuń nakrycie. Powinno to zająć od jednego do dwóch tygodni.

6. Umieść doniczkę na słońcu. Pamiętaj, że twoje drzewo cytrynowe potrzebuje ośmiu godzin światła dziennie, a otaczająca go gleba powinna być stale wilgotna.

Dbanie o roślinę cytryny:

 
Regularnie podlewaj drzewko, aby miało wystarczająco dużo wilgoci, ale upewnij się, że doniczka ma otwory drenażowe w dnie.
 
Zawsze upewnij się, że ma wystarczająco dużo światła słonecznego (osiem godzin dziennie).
 
W razie potrzeby dodaj nawóz i przenieś drzewo do większej doniczki, gdy stanie się ono zbyt duże. Po pewnym czasie będziesz musiał przenieść je na balkon, ganek lub do ogrodu.
 
Najlepszą porą na uprawę cytryny jest wiosna. Nie konieczne, ale odkryłam, że cały proces jest o wiele przyjemniejszy i bardziej produktywny o tej porze roku.
 

Dodatkowa wskazówka:

 
Nigdy więcej nie będziesz musiał iść do sklepu po cytryny! Nie zapominaj, że cierpliwość jest kluczem, jeśli chodzi o tę piękną roślinę.
 
Podziel się tym artykułem na Facebooku, aby cała twoja rodzina i przyjaciele również mogli hodować własne cytryny!