in

Podejrzewasz, że przeszedłeś już COVID-19? Ekspert wyjaśnia, jak sprawdzić to w prosty sposób.

Zdarza się, że ci, którzy mają koronawirusa, nie odczuwają jakichkolwiek symptomów, jednak po jakimś czasie mierzą się z powikłaniami. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut podzielił się wiedzą na temat tego, jak sprawdzić, czy w przeszłości byliśmy zakażeni wirusem SARS-CoV-2.

IGC PAN przekazało, że Omikron jest o wiele bardziej zaraźliwy niż dotychczasowe warianty, jednak prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zwraca uwagę na to, że coraz rzadziej dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej. Objawy pojawiają się lub wcale ich nie ma.

Jak sprawdzić, czy w przeszłości doszło do zakażenia COVID-19?

PAP postanowił spytać prof. Włodzimierza Guta o to, czy osoby, które sądzą, że mogą mieć już za sobą zakażenie koronawirusem, mogą to w jakiś sposób sprawdzić.

„Oczywiście, można to w prosty sposób sprawdzić, stosując do tego któryś z obecnych na rynku testów” — powiedział ekspert.

Testy te działają na zasadzie „szukania” jednej z nukloprotein, czyli białek będących osłonką mRNA wirusa.

„Te białka są w wirusie, natomiast nie zawiera ich szczepionka, więc nawet osoby zaszczepione trzykrotnie mogą się dowiedzieć, czy miały bliskie spotkanie z patogenem” — dodaje prof. Gut. Podkreśla przy tym, że nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, kiedy dokładnie to nastąpiło.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy przeszliśmy już COVID-19, możemy skorzystać z trzech rodzajów testów – jakościowych, półilościowych oraz ilościowych. W przypadku testów jakościowych dowiadujemy się jedynie, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem. Testy ilościowe z kolei pokazują nam także ilość przeciwciał. Dzięki temu dana osoba dowiaduje się, czy uzyskała odporność w wyniku bezobjawowego zakażenia.

Testy te pozwalają na wykrycie dwóch białek – fosfoproteiny nukleokapsydu (N) oraz podjednostki S1 białka kolca (S). Osoba, która ma za sobą zakażenie koronawirusem, jest zdolna do wytwarzania przeciwciał zarówno przeciwko białku S, jak i białku N. Ci natomiast, którzy tylko zostali zaszczepieni, wytworzą przeciwciała jedynie przeciwko białku S.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: PAP