fot. freepik
in ,

Jak się czuje człowiek na chwilę przed śmiercią? Niezwykłe odkrycie naukowców.

Naukowcy od lat próbują rozwikłać zagadkę dotyczącą umierania. Jak się czuje człowiek, gdy odchodzi?

Lekarze ze szpitala Louisville w Kentucky w Stanach Zjednoczonych dokonali szokującego odkrycia, które wielu osobom nie będzie mieściło się w głowie.

Czy chwila odejścia nie wiąże się z ogromnym cierpieniem? Jak działa mózg umierającego? Na te pytania znamy już odpowiedź!

Zadziwiające odkrycie

Nie ma wątpliwości co do tego, że śmierć jest jednym z najbardziej zagadkowych tematów, z jakimi ludzkość ma do czynienia. Przywodzi on na myśl same negatywne uczucia. Kojarzy się z końcem, cierpieniem i rozpaczą. Co tak naprawdę czuje człowiek w ostatnich chwilach swojego życia?

Lekarze ze szpitala Louisville w Kentucky w USA przypadkowo wpadli na pewien trop, który w momencie wstrząsnął światem. Na oddziale neurologicznym pojawił się 87-latek, który dostał napadu padaczkowego w wyniku upadku. Lekarze postanowili podłączyć go do EEG (metoda rejestrująca pracę mózgu – przyp. red.). W czasie badania mężczyzna zmarł. Specjalistom udało się zarejestrować czynności fal mózgowych, jakie pojawiły się u niego na chwilę przed śmiercią.

Amerykańscy naukowcy odkryli dzięki temu, że zarówno kilkanaście minut przed, jak i po śmierci, mózg człowieka działał tak, jak podczas snu, medytacji czy też wspominania. Jaki z tego wniosek? 87-latek był rozluźniony i spokojny, umierając.

W 2018 roku lekarze akademiccy z Imperial Collage w Londynie postanowili przeprowadzić eksperyment, który nie cieszy się dobrą sławą. Trzynastu zdrowym ochotnikom podano dożylnie narkotyk dimetylotryptaminę (DMT), aby sprawdzić, czy neurochemiczne „doświadczenie śmierci” jest porównywalne do doświadczeń po przyjęciu narkotyków halucynogennych. Jak się okazało, ochotnicy odczuwali same pozytywne emocje. Mieli wrażenie wychodzenia z ciała, a także widzieli dziwne, oślepiające światło, którego pochodzenie pozostawało nieznane.

Naukowcy uważają, że zbliżający się zgon można stwierdzić na kilka dni przed śmiercią. Umierające osoby są bardzo często świadome tego, w jakim stanie się znajdują i powtarzają zdania w stylu „nadchodzi mój czas”. Oprócz tego mogą pojawić się u nich halucynacje. Zazwyczaj umierający są spokojni, a ich oddech jest płytki.

Podziel się tą ciekawostką z innymi!