fot. freepik
in

Jak rozpoznać budujący się zakrzep? Absolutnie nie bagatelizuj tych 6 oznak

Zakrzep krwi to niepozorna, ale zagrażająca życiu dolegliwość. Zakrzep to inaczej skrzeplina, która powstaje w naczyniach krwionośnych. Krew, która zazwyczaj ma postać płynną, może zmienić się także w postać stałą. Najczęściej widzimy to, gdy krew wypływa z rany na zewnątrz, tworząc zaschnięte skrzepy krwi.

Najgroźniejsze dla naszego zdrowia i życia są skrzepy, które powstają wewnątrz organizmu. To one są częstą przyczyną zawałów serca, udarów i innych zagrażających życiu schorzeń.

Zakrzepica objawy

1. Bóle nóg

Odczuwanie bólu i mrowienia nóg z wysoką częstotliwością to jeden z objawów zakrzepicy. Jeśli dodatkowo towarzyszą temu drgawki niezwłocznie zgłoś się do lekarza!

2. Obrzęk kończyny

Gdy zakrzep buduje się w żyle głębokiej, powoduje brak przepływu krwi do niektórych części ciała. Prowadzi to do niedotlenienia narządów i kończyn. Jeśli pojawił się obrzęk jednej z kończyn, najczęściej nogi, natychmiast poinformuj o tym swojego lekarza.

3. Ból podczas głębokiego oddechu

Gdy ból w klatce piersiowej nasila się podczas wykonywania głębokich oddechów, oznacza to, że zakrzepy pojawiły się w płucach. Nie czekaj, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

4. Czerwone ślady na skórze

Tego typu objawy zakrzepów często mylone są z siniakami. Jeśli zobaczysz, występujące najczęściej na nogach, czerwone pasy, które ułożone są wzdłuż żył, skonsultuj to ze swoim lekarzem. Takie zaczerwienione miejsca często są także cieplejsze od reszty ciała.

5. Kaszel bez przeziębienia

Jeśli nagle złapał cię kaszel, a nie czujesz się chory, ani nie palisz papierosów, być może w twoich płucach pojawiła się skrzeplina. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który potwierdzi bądź wykluczy zakrzep.

6. Płytki oddech

Płytki oddech pojawia się najczęściej podczas wzmożonego wysiłku. Jeśli jednak masz skrócony oddech bez wyraźnej przyczyny, może to oznaczać pojawienie się skrzepów krwi w płucach. Tym objawom często towarzyszą także zawroty głowy. Ta sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy lekarza.

Jeśli ty, bądź ktoś z twoich bliskich ma podobne objawy, nie zwlekaj! Szybka reakcja może uratować życie! Podziel się tym artykułem z innymi, aby zwiększyć świadomość ludzi o niebezpiecznych zakrzepach krwi.

Źródło: cuisine