fot. freepik.com
in

Całe życie źle myjesz zęby i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Zobacz, jak robić to prawidłowo

Bądź szczery: czy naprawdę zastanawiałeś się kiedykolwiek jak prawidłowo myć zęby? Czy przykładasz uwagę do tej czynności, czy po prostu bierzesz szczoteczkę i pozwalasz umysłowi wędrować podczas szczotkowania dziąseł? Próchnica i choroby dziąseł mogą się na ciebie zakraść i ujawnić, że nie wykonujesz tej rutynowej czynności poprawnie. Może więc czas wrócić do podstaw.

Jak prawidłowo myć zęby?

1. Odpowiednia szczoteczka do zębów

Szukaj szczoteczki do zębów, która posiada miękkie włosie – twarde włosie może podrażnić dziąsła.

2. Czas

Szczotkuj co najmniej dwa razy dziennie przez przynajmniej dwie minuty. Spróbuj podzielić usta na cztery części i poświęcić 30 sekund na każdą sekcję. Niektóre bardziej wyszukane szczoteczki do zębów mają wbudowane liczniki i mogą nawet współpracować ze smartfonem.

3. Nie wywieraj dużego nacisku

Aby wiedzieć, jaki nacisk należy zastosować podczas mycia zębów, przytrzymaj szczotkę między kciukiem a palcem wskazującym. W ten sposób nie będziesz wywierać zbyt dużej presji.

4. Pasta do zębów

Nie wszystkie pasty do zębów są takie same. Wybielające lub kontrolujące kamień nazębny pasty do zębów mogą w rzeczywistości zużyć twoje zęby, więc nie używaj ich przez cały czas.

5. Czyszczenie po zjedzeniu posiłku

Różnego typu posiłki, napoje energetyczne, kwaśne cukierki i dietetyczne napoje gazowane – a nawet soki owocowe – zawierają kwasy, które mogą zmiękczyć i osłabić szkliwo zębów. Kwas to największy wróg naszych zębów – osłabia je i demineralizuje, a tym samym zwiększa podatność na próchnicę.

Odczekanie pół godziny po jedzeniu pozwala zębom przywrócić szkliwo, ślina w ustach pomoże obniżyć poziom kwasowości. Szczotkowanie zmiękczonego zęba znacznie szybciej zużyje szkliwo.

Prawidłowe czyszczenie zębów po spożyciu posiłku powinno przebiegać od góry do dołu, nie z prawa na lewo – to tylko rozsieje zarazki po całej jamie ustnej.

6. Dezynfekcja

W jaki sposób? Najlepiej przy użyciu starej metody – czyli wyparzania szczoteczki. Koniecznie zrób to przed użyciem nowej szczoteczki, aby pozbyć się bakterii i ewentualnych pozostałości po produkcji. Szczotkę warto co jakiś czas polewać wrzątkiem, zwykłe opłukanie wodą po czyszczeniu jamy ustnej może nie usunąć wszystkich bakterii na włoskach.

Pamiętaj także, że łazienka nie jest najlepszym miejscem do przechowywania szczoteczki do zębów pod względem sanitarnym. Kiedy jej nie używasz, dopilnuj, aby główka znajdowała się w bezpiecznym miejscu, z dala od toalety i zlewu. Pozwól szczoteczce oddychać, aby mogła swobodnie wyschnąć, a jeśli masz więcej niż jedną szczoteczkę w uchwycie, nie pozwól aby ich główki się dotykały.

7. Nici dentystyczne

To, co większość z nas ignoruje, to nici dentystyczne. Używanie ich, jest tak samo ważne jak mycie zębów, więc rób to codziennie!

8. Wymiana szczoteczki

Zaleca się wymianę szczoteczki do zębów co 3 do 4 miesięcy, ale jeśli włosie zaczyna się rozpadać, strzępić i tracić elastyczność, szczoteczka nie wyczyści zębów tak jak należy i powinieneś ją wyrzucić.

Źródło: diply