Wilgoć w domu spędza sen z powiek wielu mieszkańcom. Szczególnie, że jej wiernymi towarzyszami są grzyb i pleśń. Problem generuje najczęściej wadliwa konstrukcja budowlana, zużycie materiałów, błędy w ociepleniu, nieszczelne okna, zbyt niska temperatura, podmokły teren, zła wentylacja i wiele innych czynników.
W zawilgoconym domu mieszka się niekomfortowo. Pojawia się przykry zapach, uczucie chłodu, na ścianach grzyb, pleśń i roztocza. A w konsekwencji rozwój alergii u domowników, astmy i innych dolegliwości.
Najprostszym ale także najmniej dostępnym rozwiązaniem jest zlikwidowanie źródła problemu. Ale poniższe rady w znacznym stopniu pomogą Wam ograniczyć problem wilgoci w domu.
1. Biały ocet
Ocet jest świetnym środkiem do pozbywania się konsekwencji zawilgocenia domu. Możesz użyć go do oczyszczenia ścian i odzieży. Poradzi sobie z zapachem stęchlizny i śladami po grzybie.
Przepis:
1/2 szklanki białego octu (125ml)
1/4 szklanki wody (62 ml)
1 butelka ze spryskiwaczem
Ocet zmieszaj z wodą i wlej do butelki. Wstrząśnij i spryskaj plamy. Zostaw do wyschnięcia. Powtarzaj zabieg kilka razy w ciągu tygodnia. Jeżeli nie zauważysz poprawy, zmień proporcje na rzecz większej ilości octu.
2. Wietrz pomieszczenia
Wietrzenie pomieszczeń to najprostszy sposób zapobiegania rozwojowi pleśni. Cyrkulacja powietrza zmienia środowisko i utrudnia rozwój grzybom i bakteriom.
3. Nie maskuj oznak wilgoci
Często zasłaniamy miejsca zagrzybione na przykład meblami. To zły pomysł, ponieważ tylko nasili problem, ponieważ utrudnia cyrkulację powietrza stwarzając idealne środowisko do rozwoju pleśni. Dlatego pozwólcie ścianom oddychać.
4. Unikaj suszenia prania wewnątrz
Suszenie prania w pomieszczeniu zwiększa wilgotność w domu i nasila skalę problemu.
5. Soda oczyszczona
Soda zostawiona w miseczkach będzie pochłaniała nadmiar wilgoci, ale jej właściwości antygrzybicze i antybakteryjne można też wykorzystać nakładając ją na miejsca gdzie wychodzi grzyb. Nałóż, a po dwóch godzinach wyszoruj szczotką.
6. Sól morska
Sól morska także pochłonie nadmiar wilgoci. Wystarczy wsypać ją do małych płóciennych woreczków i zawiesić blisko źródeł problemu, na przykład przy oknach lub w szafie. Wymienia się je co miesiąc.
7. Boraks
Ten ekologiczny i tani środek na właściwości grzybobójcze. Jak go wykorzystać do walki z wilgocią? Załóż rękawice gumowe. Wsyp jedną łyżeczkę do dwóch litrów wody. Nałóż mieszankę na plamę i zostaw na 30 minut. Usuń nadmiar wilgoci szmatką.
Warto zastosować te wskazówki, zanim sięgniesz po bardziej drastyczne środki.
Nie zapomnij podzielić się z innymi!