fot. Wikimedia (cc0)
in

Masz białe krostki na twarzy? Zobacz skąd się biorą i jak się ich pozbyć w naturalny sposób.

Jednym z najczęstszych schorzeń skóry na świecie jest Milia, znana też jako „prosaki”. Chociaż są one powszechne u noworodków, mogą wystąpić u osób w każdym wieku i niestety nie są one łatwe do usunięcia.

Prosaki – skąd się biorą


Milia to rodzaj choroby skóry charakteryzująca się białymi, wypukłymi guzkami, które występują najczęściej na powierzchni policzków i nosa. Pojawiają się, gdy keratyna, rodzaj białka, zostaje uwięziona pod skórą.

Główne przyczyny powstawania prosaków u osób dorosłych związane są z ekspozycją na słońce, oparzeniami, powstawaniem pęcherzy i używaniem kremów steroidowych. Jeśli masz milię, nie martw się, ponieważ istnieje wiele naturalnych środków, które mogą pomóc!

Lekarze nie są pewni, dlaczego dzieci doświadczają prosaków, ale może to mieć związek z hormonami matki. Niektórzy dermatolodzy uważają również, że nierozwinięte gruczoły skórne dziecka są jedną z przyczyn.

Jak pozbyć się prosaków

Przedstawiamy 10 naturalnych sposobów, które mogą pomóc Wam wyeliminować te nieestetyczne zmiany skórne.

Sok cytrynowy i cukier

Połącz 2 łyżki cukru z sokiem z 1/2 cytryny i dodaj 1 łyżeczkę oliwy z oliwek. Użyj tej mieszanki, aby delikatnie oczyścić twarz i pozostawić ją na skórze przez 15 do 20 minut. Opłucz twarz czystą wodą, aby ją usunąć.

Surowy miód

Używanie surowego miodu jako peelingu twarzy może pomóc zmniejszyć problem z prosakami, ponieważ miód pomaga twarzy zachować wilgoć.

Olej rycynowy

Antybakteryjne i naturalne właściwości lecznicze olejku rycynowego sprawiają, że idealnie nadaje się do leczenia skóry. Wymieszaj równe części oliwy z oliwek i oleju rycynowego, po czym nałóż mieszankę jako maskę na twarz. Pozostaw ją aż się wchłonie, a następnie umyj twarz zimną wodą.

Olejek z drzewa herbacianego

Umyj twarz i nałóż olej z drzewa herbacianego na obszary, w których pojawiają się prosaki. Pozostaw go na noc i dobrze spłucz twarz rano. Olejek z drzewa herbacianego jest naturalnym środkiem dezynfekującym i ma właściwości zarówno przeciwbakteryjne, jak i przeciwgrzybicze.

Skórka z granatów

Skórka granatu jest popularnym lekarstwem na prosaki. Piecz skórki granatu, aż będą brązowe. Zmiażdż je na drobny proszek i wymieszaj z sokiem z cytryny. Zastosuj go jako maskę na twarz przez 15 minut, a następnie spłucz. Rób to codziennie, aż plamy znikną.

Skrobia kukurydziana i ocet jabłkowy

Połącz ocet jabłkowy i skrobię kukurydzianą, aby zrobić pastę i nałóż na dotknięty obszar na 25 minut, a następnie spłucz.
 

Liście kozieradki

Liście te są znane z właściwości przeciwzapalnych i antyseptycznych. Użyj świeżych liści, zmieszaj je z wodą i rozprowadź pastę na twarzy. Pozostaw ją na 15 minut, a następnie spłucz.
 

Zmywaj makijaż

Dbanie o skórę może pomóc w szybszym jej oczyszczeniu. Myj twarz dwa razy dziennie, prowadź zdrową dietę pełną owoców i warzyw, zmywaj makijaż przed pójściem spać.
 

Unikaj światła słonecznego

Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może prowadzić do powstawania prosaków, unikaj więc światła słonecznego jak tylko możesz.
 

Kosmetyki

Trzymaj się z dala od twardych kosmetyków, a jeśli masz wysyp, nie próbuj wydrapywać tych miejsc.

Źródło: usefultipsforhome.com