fot. freepik.com
in

Najprostsze i najbezpieczniejsze sposoby pozbycia się pleśni w domu.

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo pleśń w domu zagraża naszemu zdrowiu. Czasami naprawdę trudno jest się jej pozbyć, szczególnie jeśli pomieszczenie jest stale nasycone wilgocią.

Pleśń emituje niebezpieczne toksyny, które mogą spowodować nieodwracalne szkody dla zdrowia. Spleśniałe ściany, nawet małe uszkodzone odcinki rur pod zlewem, mogą powodować infekcje dróg oddechowych, zaburzenia układu odpornościowego czy nerwowego oraz choroby stawów. Niektóre badania potwierdzają bezpośredni wpływ pleśni na rozwój nowotworów złośliwych u ludzi i zwierząt.

Przygotowaliśmy kilka sposobów ochrony zdrowia Twoich bliskich i pozbycia się tego nieprzyjemnego problemu.

Jak pozbyć się pleśni w domu?

Nadtlenek wodoru

Jedną z najbardziej znanych metod, którą stosowali nawet nasi pradziadkowie, był 3% roztwór nadtlenku wodoru.
Aby przygotować ten skuteczny produkt, należy zmieszać sodę oczyszczoną z esencją octu, a następnie dodać 1 łyżkę nadtlenku. Mieszaninę można wlać do pistoletu natryskowego i równomiernie spryskiwać spleśniałe obszary pomieszczenia.

Ocet

Antyseptyczne właściwości octu są każdemu dobrze znane, ale niewiele osób wie, że dzięki niemu można pozbyć się większości rodzajów pleśni.

Nierozcieńczony ocet (około półtora kubka) należy wlać do butelki z rozpylaczem i spryskać wybrane miejsca. Po godzinie całą potraktowaną powierzchnię należy dokładnie wytrzeć, a następnie potraktować sokiem z cytryny.

Olejek z drzewa herbacianego

Narzędzie nie jest tanie, ale bardzo skuteczne.

fot. freepik.com

Rozwiązanie jest przygotowane w prosty sposób: dodaj dwie łyżeczki oleju do szklanki wody. Ponownie użyj butelki z rozpylaczem (lepiej najpierw wstrząsnąć butelką z roztworem). Po całkowitym wyschnięciu leczonego obszaru należy go wytrzeć czystą szmatką.

Ekstrakt z nasion cytrusów

Jeśli wolisz naturalne środki bez chemikaliów, to ekstrakt z nasion cytrusów pomoże w walce z pleśnią wraz z innymi metodami.

Do mieszaniny potrzebujesz tylko dwadzieścia kropli ekstraktu w dwóch szklankach wody. Przetwarzamy za pomocą sprayu i pozostawiamy do wyschnięcia. W rezultacie pozostaje tylko wytrzeć powierzchnię czystą gąbką.

Soda oczyszczona

Korzyści tego produktu nie można porównać z niczym. Wiadomo również, że soda skutecznie zwalcza pleśń i do tego należy zmieszać stężony roztwór sody, wody i octu. Wylecz zainfekowane powierzchnie sprayem i ostrożnie wytrzyj je gąbką.

fot. freepik