in ,

Jak nasz organizm spala tłuszcz i dlaczego niektórym ludziom tak ciężko schudnąć?

Wielu z nas zmaga się z nadmiarem kilku lub kilkunastu kilogramów. Mówimy wtedy, że czas spalić trochę tłuszczu. Ale co to tak naprawdę oznacza?

Zadanie komórki tłuszczowej jest przechowanie niewykorzystanej energii z wysokokalorycznych posiłków. Jeśli zaburzona jest równowaga pomiędzy dostarczaniem energii, a jej zużyciem organizm zmagazynuje ją „na potem” zwiększając ich ilość. Jeśli jednak to „potem” nie następuje, a wysokokaloryczne posiłki wciąż dostarczają nowe dawki energii, odkładają się kolejne. Organizm może posunąć się nawet do odkładania komórek tłuszczowych w mięśniach i organach wewnętrznych, a wystarczy do tego niska aktywność fizyczna.

Generalnie magazynowanie energii jest zaletą organizmu. Jednostki, które mają zwiększoną tendencję do przechowywania tłuszczu są w stanie dłużej przetrwać w niesprzyjających warunkach. Zdolność ta zapewnia przewagę w możliwości przeżycia sytuacji ekstremalnych.

Tylko, że dziś nie doskwiera nam kilkudniowy brak pożywienia, nie ścigają nas drapieżniki, ani nie doskwierają nam na tyle duże chłody, które zagrażałyby naszemu życiu.

Mamy dostęp do nadmiaru jedzenia, ciepło, siedzący tryb życia i potrzebujemy skrajnie mało energii. Z tego powodu dziś już prawie co trzecia osoba jest otyła.

Dochodzi jeszcze jeden problem. Przy nadmiarze komórek tłuszczowych zwiększa się ich funkcja magazynowa, ale nie koreluje ona właściwie z szybkością uwalniania energii. Dodatkowo powiększone komórki spowalniają metabolizm i emitują nadmiar hormonów, które zwiększają stany zapalne, przyczyniając się do zaburzeń i chorób.
 
Efektem jest patologiczny stan zwany adiposopatią.
 

Spalanie tłuszczu
 
Mózg wysyła informacje o zapotrzebowaniu na pakiet energetyczny, który ma zostać uwolniony w postaci cząsteczek kwasów tłuszczowych do krwiobiegu. Narządy, mięśnie, serce, płuca pobierają je, rozbijają i wykorzystują energię do pracy.
 
Pusta komórka tłuszczowa staje się bezużyteczną, ciało ją pochłania i nie zastępuje. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na energię z czasem organizm zaczyna pobierać ją z bezpośredniego pożywienia. Liczba komórek tłuszczowych zmniejsza się, metabolizm przyspiesza, a stany zapalne znikają. Ciało szczupleje i zdrowieje.
 
Z tego powodu tak ważne jest skoordynowanie diety i aktywności fizycznej. Tylko dostarczając mniej kalorii i zwiększając zużycie można skutecznie schudnąć.