in

Naukowcy pokazali na wideo, jak łatwo można zarazić się koronawirusem w sklepie – To nie są żarty!

Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu Aalto w Finlandii stworzyli wideo, w którym postanowili pokazać światu, w jaki sposób jedna osoba, która kichnęła w sklepie, może zarazić dużą liczbę ludzi.

Eksperci są przekonani, że mikrocząstki koronawirusa mogą znajdować się w powietrzu przez kilka minut i szybko rozprzestrzeniać się w supermarkecie.

„Teraz wiemy na pewno, że cząsteczki aerozolu niosące koronawirusa mogą pozostawać w powietrzu znacznie dłużej, niż wcześniej sądziliśmy. Dlatego ludzie powinni, w miarę możliwości, unikać zatłoczonych miejsc publicznych”

Wizualizacja rozchodzenia się wirusa po kaszlnięciu w sklepie

Chmura z wirusami po odkaszlnięciu może się rozprzestrzenić nawet do 8 metrów, dlatego może objąć osoby znajdujące się nawet w sąsiednich alejkach. Ponadto, cząsteczki koronawirusa mogą utrzymywać się w powietrzu nawet ok. 6 minut. To bardzo duże ryzyko zakażenia.

Animacja komputerowa obrazuje rozprzestrzenianie się zarazków po kaszlnięciu jednego z klientów sklepu. Naukowcy i studenci posłużyli się licznymi badaniami i pomiarami.

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem w sklepie?

Według naukowców najbezpieczniejszym sposobem jest ograniczenie odwiedzania zatłoczonych miejsc, takich jak sklepy czy publiczne środki transportu.
„Staraj się odwiedzać takie miejsca rzadziej. A jeśli już musisz, postaraj się spędzić tam jak najmniej czasu”- radzi Ville Vuorinen, profesor na Uniwersytecie Aalto.
 
Pamiętaj, aby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, noś maseczkę oraz zakładaj rękawiczki. W Polsce już od 16 kwietnia zasłonięcie twarzy będzie obowiązkowe!
 

Miniaturka: flickr/Dean Hochman (CC BY 2.0)