in ,

Jak i gdzie powstaje mleko kobiece? Te niesamowite procesy ujawnia ta ilustracja.

Jak pokazała pewna ilustracja, która wywołała dyskusję w internecie, kobiece piersi mogą być zaskakujące.

Kobiece piersi

„Nasze ciała są NIESAMOWITE! Tak wyglądają kobiece piersi od środka. Wyraźnie widać kanaliki mleczne i gruczoły. Widać również, dlaczego tak ważne jest, aby dziecko wkładało do buzi całą brodawkę sutkową z otoczką, nie tylko sutek.” – mówi opis pod zdjęciem.

Niewątpliwie w takiej formie piersi kobiece widzicie po raz pierwszy. Ta ilustracja pokazuje nieco uproszczoną strukturę skomplikowanej sieci kanalików i gruczołów. Jest fascynująca i ciekawa.

Jak powstaje mleko?

 
Proces produkcji mleka rozpoczyna się już w czasie ciąży. Rozrasta się sieć naczyń krwionośnych i gruczołów, a zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej. Wszystko dzieje się pod wpływem zmienionej gospodarki hormonalnej.

Za produkcję mleka odpowiedzialna jest prolaktyna, w ciąży zwiększa się jej poziom, a zmniejsza progesteron. Najsilniejsza zmiana wydzielania tych hormonów następuje w chwili rodzenia łożyska. Ten proces uruchamia produkcję mleka, który następnie jest podtrzymywany karmieniem.
 
Kiedy młoda mama karmi piersią, ssanie aktywuje wyrzut prolaktyny i tym samym reguluje produkcję mleka.
 
Oksytocyna zostaje uwalniana także podczas ssania. Ona z kolei odpowiada za przesuwanie mleka przez kanaliki do brodawki sutkowej.
 

Gdzie powstaje mleko?

 
Mleko powstaje w pęcherzykach mlekowych, które otoczone są naczyniami krwionośnymi. Z krwi pochodzą składniki mleka. Komórki gruczołowe wchłaniają niezbędne substancje i przetwarzają je w mleko. Następnie mleko wędruje kanalikami aż do zatok, gdzie jest magazynowane. W trakcie karmienia przesuwa się do kanalików i wędruje do brodawki przewodami mlecznymi i to właśnie przedstawia ilustracja uproszczonej struktury.
 
Fascynujące prawda?