in

Jak firmy zamawiają nagrania lektorskie?

Reklamy, prezentacje, gry komputerowe, audiobooki, automatyczne sekretarki – we wszystkich tych projektach uczestniczą lektorzy. Jak firmy zamawiają ich usługi? Dzisiaj to naprawdę bardzo proste, ponieważ można zrobić to za pośrednictwem internetowych banków głosów.

Co to jest bank głosów?

W bankach głosów przechowywane są próbki nagrań lektorskich. To zatem specjalne bazy, które stosowane są do gromadzenia ofert lektorskich, aby osoby poszukujące odpowiedniego lektora mogły znaleźć go jeszcze łatwiej. Internetowy bank głosów jest obecnie najczęściej używanym rozwiązaniem wtedy, gdy konieczne jest wyszukanie odpowiedniego lektora. W tego typu bazach znajduje się nawet kilkaset różnych lektorów, co powoduje, że wybranie właściwej osoby do realizacji konkretnego projektu jest wtedy jeszcze łatwiejsze. Aby poszukiwania były szybsze, bank głosów wykorzystuje specjalne filtry, które pozwalają na określenie parametrów lektorów, w tym ich popularności, a tym samym ceny usługi, wieku, płci, tembru głosu, języka, jakim się posługują. Dzięki temu można łatwo wybrać takie osoby, które doskonale nadają się do wykonania nagrania reklamowego czy informacyjnego, aby skutecznie trafić do grupy docelowej.

Jak samodzielnie zamówić nagranie lektorskie online?

Bank lektorów pozwala nie tylko na wyszukanie odpowiedniej osoby. Również dzięki niemu można zamówić nagranie z wyselekcjonowaną osobą. Jak to zrobić? W tym celu wystarczy tylko wybrać lektora przez bank głosów, a potem wypełnić formularz zamówienia na stronie internetowej. W formularzu tym podaje się treść nagrania i własne uwagi, aby odpowiadało ono wymaganiom konkretnego projektu. Potem firma realizująca nagrania kontaktuje się z lektorem i przygotowuje z nim nagranie. Nagrania poddawane są potem specjalistycznej obróbce, dlatego klient otrzymuje wysokiej jakości materiał, który jest gotowy do dalszego wykorzystania, na przykład do przekazania do radia czy też do połączenia z nagraniem filmowym.

Ile kosztuje wykonanie nagrania lektorskiego?

Gdy chodzi o koszty, bank głosów zwykle ma na swojej stronie internetowej wyszczególnione cenniki usług. Cena wykonania nagrania lektorskiego jest zależna od wielu czynników, między innymi od popularności lektora, od długości nagrania czy też od jego przeznaczenia. Zazwyczaj ceny rozpoczynają się od około 100 złotych za krótkie nagranie przeznaczone do radia lokalnego, natomiast w przypadku nagrań do stacji ogólnopolskich to wydatek około 500 złotych. Wykonanie pełnego spotu dźwiękowego razem z lektorem i muzyką to koszt od około 400 do 1500 złotych.