in

Jak działają napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne są niezbędnym elementem w torbie każdego sportowca. Jednak zanim zdecydujemy się izotonik, powinniśmy dowiedzieć się o nim czegoś więcej.
 
Kiedy wykonujemy jakąś aktywność fizyczną, to się pocimy. I jest to proces całkowicie naturalny, ale musimy sobie zdawać sprawę z tego, że wraz z potem organizm wydala niektóre witaminy i sole mineralne jak wapń, potas, czy magnez. Stąd mogą pojawić się pewne niedobory, które uzupełnić można właśnie za sprawą izotoników. Rodzi się zatem pytanie, czy za każdym razem podczas wysiłku należy po nie sięgać? Niekoniecznie.

Czym są napoje izotoniczne?

Zacznijmy od określenia, czym tak naprawdę są napoje izotoniczne. To płyny o stężeniu identycznym do tego, jakie jest w organizmie. Właśnie dzięki temu bardzo szybko i efektywnie są w stanie nas nawodnić. Poza wodą w ich składzie są witaminy i minerały, jakie tracimy podczas wysiłku. Sięgając po izotoniki można zachować odpowiednie stężenie węglowodanów i soli mineralnych.

Najważniejszym składnikiem tego typu napojów jest woda. Drugim jest sód, dzięki któremu woda lepiej się wchłania. Jest on również niezbędny do tego, aby poziom elektrolitów był na optymalnym poziomie. Innym minerałem, jakiego zabraknąć nie może, jest potas odpowiedzialny za funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Podobne funkcje pełnią też wapń i magnez.

Ponadto w izotonikach są łatwo przyswajalne węglowodany jak maltoza, fruktoza, czy glukoza. Dzięki nim podczas wysiłku ma się więcej energii, a organizm jest zdolny, by dać z siebie więcej. Nie znaczy to jednak, że decydując się na izotonik, najlepszym produktem będzie ten, który węglowodanów ma sporo. Każdy sportowiec chce mieć oczywiście więcej energii, ale im więcej węglowodanów, tym słabsze jest nawadnianie. Najlepiej, kiedy węglowodany są na poziomie od 4 do 8 g na 100 ml izotonika.

Czy izotoniki są dla każdego?

Napoje izotoniczne wiążą się z szeregiem korzyści, ale nie znaczy to wcale, że każdy z nas powinien po nie systematycznie sięgać. Jeżeli nasza aktywność fizyczna jest umiarkowana i krótka, wystarczy zwykła woda. Przy intensywniejszym, ale krótkim wysiłku również możemy sięgnąć po wodę, ale dobrą propozycją jest rozcieńczony sok.

Natomiast w sytuacji, kiedy nasza aktywność fizyczna jest dłuższa niż godzina i w grę wchodzi intensywniejszy wysiłek, to trzeba zadbać nie tylko od odpowiednią ilość wody, ale i węglowodanów. Dzięki temu możemy zapobiegać spadkowi energii i odwodnieniu. Przy trwających powyżej trzech godzin aktywnościach (jak maraton, albo praca fizyczna) podobnie jak w poprzednim przypadku zwiększa się zapotrzebowanie na wodę i węglowodany, ale oprócz tego tracimy mnóstwo elektrolitów. Wtedy też sięganie po izotonik jest obowiązkowe.

Na co uważać?

Jeśli trenujemy krótko i chcemy się odchudzić, zastanówmy się, zanim sięgniemy po izotonik. Węglowodany mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w postaci powiększającej się tkanki tłuszczowej. Ponadto izotoniki pijmy małymi łykami i powoli. Powinny być schłodzone, ale nie zimne – ciepły napój może zalegać w żołądku.