in

Jak zadbać o psie łapki? – Oto 5 porad, które musisz znać!

Szczególnej ochronie powinny podlegać psie łapki, są one bowiem tak samo wrażliwe, jak stopy człowieka. Nikt z nas nie chciałby ich narażać na skrajne temperatury bez odpowiedniej ochrony, dlatego też należy dbać o kończyny naszych czworonogów. Jeżeli nie wiesz jak się za to zabrać, przygotowaliśmy dla ciebie 5 porad, które ułatwią ci zadanie.

Jak zadbać o psie łapki

Nie zapominaj o przycinaniu pazurków i sierści na łapach

Biegając po twardych powierzchniach, psy naturalnie ścierają pazurki. W domu czy na podwórku nie jest to jednak możliwe, ponieważ nie będą one starte do prawidłowej długości. Piąty pazur nigdy nie dotyka podłoża, wymaga więc systematycznego przycinania. Do obcinania pazurków służą specjalne nożyczki. Należy pamiętać, aby nie przyciąć ich za krótko, by zwierzęciu nie zaczęła lecieć krew.

Poniżej umieściliśmy prawidłową długość pazurków oraz sposoby ich przycinania. Zobacz koniecznie!

Nie zapomnij o przycinaniu sierści między poduszkami na psich łapach, aby nie powstawały kołtuny. Powinna być równo przycięta.

Psie łapy wymagają nawilżenia

Zbyt suche łapki doprowadzają do krwawienia i pękania. Do nawilżania nie można używać balsamu przeznaczonego dla człowieka, gdyż doprowadziłoby to do nadmiernego zmiękczenia. Ten „zabieg” wymaga środka specjalnie przeznaczonego do nawilżania wysuszonych łapek psa. Wcieranie kosmetyku należy do rzeczy prostych – rozsmaruj go na łapce psa i wetrzyj między opuszki.

Jak postępować z łapkami w okresie letnim?

Nasze czworonogi odczuwają ciepło w ten sam sposób, w jaki my. Spacer po rozgrzanym chodniku będzie torturą. Temperatura powyżej 60 stopni może doprowadzić do poważnych uszkodzeń i oparzeń!
PAMIĘTAJ O:
– schładzaniu łap psa zimną wodą
– wybieraniu ścieżek pokrytych trawą
– chronieniu łap pupila za pomocą specjalnych skarpet lub butów
– wybieraniu innej pory spaceru niż samo południe, aby chodniki nie były nagrzane

Postępowanie w czasie zimy

Niska temperatura również powoduje wysuszenie psich łapek, co prowadzi do ich pękania. Sól, którą sypane są chodniki, także szkodzi naszym zwierzakom. Specjalny środek, którym posmarujesz psie łapki przed spacerem, z pewnością uchroni go przed przedostaniem się do nich soli. Jeżeli jednak nie posiadasz takiego kosmetyku, opłucz łapki pupila ciepłą wodą tuż po spacerze. W ten sposób zmyjesz z nich chemikalia, będące na chodniku.
 

Jak pomóc zwierzakowi, gdy zrani łapkę?

Obserwuj łapki swojego psa po dłuższej aktywności. Istnieje możliwość, że przeciął łapkę podczas zabawy, a wtedy należałoby mu pomóc. W przypadku krwawienia należy oczyścić ją za pomocą antybakteryjnych środków i obserwować. Jeśli stan nie ulegnie poprawie, czym prędzej skontaktuj się z weterynarzem.

Udzielaj rad osobom, które posiadają pupila!