fot. freepik.com
in ,

Poznaj szybki i skuteczny sposób na odmrożenie szyb w aucie – Bez żadnego skrobania!

Zima to piękna pora roku, na którą czeka wielu z nas, jednak wiąże się ona również z licznymi ograniczeniami, takimi jak mróz i śnieg. Dotyczy to także naszych samochodów, które musimy odśnieżać i pozbywać się skutego lodu. To naprawdę żmudne zajęcie. Jest jednak na to tani sposób.

Izapropanol – Sposób na odmrażanie szyb

Nie wszyscy z pewnością posiadają swój własny garaż lub nie mają podgrzewanych szyb. Niektórzy próbują sobie poradzić z tym problemem, zakładając maty na szyby, jednak nie do końca jest to dobry sposób, gdy i tak korzystamy z samochodu w ciągu dnia.

Również preparaty, które mają pomóc w odmrażaniu, mają swoje wady. Nie należą do tanich i kupowanie ich przez cały okres zimowy może stać się sporym wydatkiem.

Zdecydowanie mniej kosztowny będzie izopropanol. Jest on najprostszym alkoholem, który stanowi tańszy zamiennik etanolu czy metanolu i pozostaje on neutralny dla prawie wszystkich tworzyw sztucznych, co oznacza, że nie powinien uszkodzić szyby samochodu ani jej uszczelek.

Jest możliwy do nabycia w aptekach. Pojemniki o większej pojemności znajdziemy z pewnością na stronach internetowych, stacjach czy sklepach samochodowych. 1 litr kosztuje ok. 14 zł.

Jak przygotować preparat do odmrażania szyb?

Aby sporządzić mieszankę do odmrażania wystarczy wymieszać ten alkohol z wodą w proporcji 2/3 izopropanolu i 1/3 wody. Przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Spryskujemy zamarznięte szyby i po kłopocie!

Mało tego – można stosować tę mieszankę również profilaktycznie. Jeśli jej użyjemy, mimo iż jeszcze lodu nie ma, nie ma szans, żeby powstał. To naprawdę świetna alternatywa!

Środki bezpieczeństwa

Przed użyciem tego preparatu, trzeba pamiętać o kilku rzeczach dotyczących bezpieczeństwa:

  1. Izopropanol jest łatwopalny. Przechowuj go w miejscu z dala od otwartego ognia czy źródeł ciepła.
  2. Ten alkohol może powodować podrażnienia skóry i oczu, dlatego zaleca się używanie go w dobrze wentylowanym miejscu i unikanie bezpośredniego kontaktu z ciałem.
  3. Izopropanol jest toksyczny przy połknięciu, dlatego należy go przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
  4. Jeśli używasz izopropanolu jako odmrażacza szyb, upewnij się, że nie kierujesz go na lakier samochodu, gdyż może go uszkodzić.