in

Lada chwila ogromne zmiany dotyczące izolacji domowej. Ministerstwo Zdrowia zdradza szczegóły.

Jak się okazuje, Ministerstwo Zdrowia ma w planach wprowadzić nowe zasady izolacji dla osób, które przeszły koronawirusa. Izolacja zakończy się dobę po tym, jak ustąpi gorączka i skończymy zażywać leki przeciwgorączkowe? Znamy szczegóły.

Wszyscy ci, u których stwierdzono zakażenie COVID-19 muszą poddać się izolacji domowej, aby nie zarażać innych. Jeśli nie mogą pozostać w swoich domach, służby sanitarno-epidemiologiczne kierują takie osoby do wyznaczonych ośrodków.

Nowe zasady izolacji

W chwili, gdy pacjent otrzymuje pozytywny wynik testu na koronawirusa, jest zobowiązany do tego, by odbyć izolację domową. Czas jej trwania zależy tak naprawdę od stanu zdrowia danej osoby i od opinii lekarza prowadzącego.

Po czasie 7 dni lekarz POZ przeprowadza wywiad telefoniczny z pacjentem, aby ustalić, w jakim jest stanie i jaki będzie ostateczny czas izolacji. Najczęściej kończy się po 3 dniach od ustania objawów, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od chwili pojawienia się pierwszych symptomów choroby.

Jeśli nie ma żadnych objawów, izolacja trwa 10 dni. Okres ten może być wydłużony przez lekarza, jeśli stan zdrowia pacjenta ulegnie pogorszeniu.

Jak się okazuje, lada moment czas trwania izolacji domowej może się skrócić. W dniu wczorajszym Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt, który zmieni zasady.

Izolacja domowa będzie mogła zakończyć się już po 24 godzinach od ustąpienia gorączki czy też zaprzestania zażywania leków przeciwgorączkowych, ale nie wcześniej niż po 10 dniach od pojawienia się objawów.

Kiedy tylko szef Ministerstwa Zdrowia ogłosi rozporządzenie, dzień później wejdzie ono w życie.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Radio ZET