in

Uważaj na imbir, jeśli cierpisz na jedną z tych przypadłości. Lepiej zdawać sobie z tego sprawę

Nie ma wątpliwości co do tego, że imbir zaliczamy do najzdrowszych roślin, które znamy. Cieszy się ogromną sławą dzięki swoim wyjątkowym właściwościom zdrowotnym. Ludzie wykorzystują go zarówno w kuchni, jak i w medycynie.

Imbir ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, więc bywa pomocy w walce z przeziębieniem. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie stosować zbyt dużej ilości imbiru. Jego kłącza mają silne związki – shogaol i gingerol, które, choć są pożyteczne, w organizmie w zbyt dużych dawkach powodują problemy z wątrobą, a mianowicie z trawieniem olejów.

Kiedy lepiej nie spożywać imbiru?

Problemy związane z krwią

Imbir powoduje zwiększenie przepływu krwi w organizmie i pomaga przy obniżaniu ciśnienia czy łagodzeniu bólów mięśni, ale ci, którzy cierpią na hemofilię lub chorobę woreczka żółciowego powinni z niego zrezygnować. Imbir w dużych dawkach może przyczynić się do krwawienia i wchodzić w interakcję z lekami na ciśnienie, a także zwiększać niedobory krzepnięcia krwi.

Ciąża

Wciąż krążą pogłoski, że spożywanie imbiru w ciąży może skutkować poronieniem. Nie jest to nadal poparte żadnymi badaniami, jednak lepiej go unikać. Póki co przeprowadzono badania, które wykazały niekorzystny wpływ imbiru na mięśnie macicy u zwierząt. Niektóre związki chemiczne zawarte w bylinie nie będą korzystnie wpływać na rozwój płodu, a część z nich może nawet przyczynić się do obumierania komórek.

Problemy ze zgagą

Zbyt duża ilość imbiru może powodować zgagę, a te osoby, które już na nie cierpią powinny szczególnie wziąć sobie to do siebie – imbir prawdopodobnie spotęguje ich problem.

Niedowaga

Jak wynika z badań wykonanych na Uniwersytecie Colombia imbir przyczynia się do spalania kalorii. Oczywiste jest więc, że te osoby, które borykają się z niedowagą i próbują przytyć, nie powinny spożywać imbiru.

Cukrzyca

Healthline informuje, że niektóre badania wykazały, że imbir pomaga w walce z cukrzycą, jednak warto być ostrożnym – chodzi o kwestię zawartości cukru we krwi, lepiej skonsultować to z lekarzem.

Warto pamiętać, że nie należy spożywać więcej niż 4 gramy imbiru dziennie. Skutki uboczne są bardzo rzadkie (takie jak biegunka, zgaga czy ból brzucha), ale lepiej nie ryzykować i zdawać sobie z tego sprawę.