fot. freepik, instagram/medycynaodserca
in

Lekarki ujawniły swoje pensje i wywołały burzę. „Niektórzy bez studiów więcej zarabiają”

Kwestia zarobków lekarzy to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji i dyskusji. Wielu ludzi zastanawia się, ile dokładnie zarabiają osoby, które ukończyły studia medyczne i pracują jako lekarze. Pewne lekarki postanowiły ujawnić swoje wynagrodzenia w mediach społecznościowych, co wywołało wiele emocji wśród internautów.

Lekarz to zawód, który wymaga dużych predyspozycji, wiedzy i praktycznych umiejętności. Aby zostać lekarzem, trzeba przejść bardzo trudne i wymagające studia, a praca z pacjentami nie należy do najłatwiejszych. Niemniej jednak, wysokość wynagrodzenia lekarzy nie zawsze jest adekwatna do trudu i odpowiedzialności związanych z tym zawodem.

Ile zarabiają lekarze?

Lekarki, które prowadzą swoje profile w mediach społecznościowych, zdecydowały się ujawnić swoje zarobki. Wyniki mogą być zaskakujące dla niektórych osób.

Jedna z lekarek na stażu otrzymuje podstawową pensję brutto wynoszącą 5380 zł, co daje 3998 zł netto, podczas gdy inna, lekarka rezydentka endokrynologii, otrzymuje 6739 zł brutto, czyli 4924 zł netto.

Jak ujawniły lekarki, pensja netto za etat plus obowiązkowe dyżury wynosi około 5300 zł dla stażystów i 6700 zł dla rezydentów.

„Podczas obliczania pensji wzięto pod uwagę wynagrodzenie rezydenta pierwszego i drugiego roku specjalizacji niedeficytowej, który nie podpisał bonu patriotycznego. Za dyżury wzięto pod uwagę obowiązkowe 40 godzin i 20 minut dyżurów miesięcznie odbywanych 2x w tygodniu po około 5 godzin. Do wyliczenia pensji z dyżurami przyjęto, że dany miesiąc ma 22 dni robocze. Dla rezydentów w przypadku większej ilości dyżurów lub dyżurów wykonywanych w weekendy oraz w godzinach nocnych pensja ulega zwiększeniu według zasad zawartych w kodeksie pracy” – wyjaśniły lekarki.

Wpis lekarek na profilu „Medycyna od Serca”, spotkał się z licznymi komentarzami internautów. Większość z nich współczuje lekarzom i jest zdania, że ludzie w tym zawodzie powinni zarabiać więcej, biorąc pod uwagę trud studiów i pracy, którą wykonują.
„Niech zarabiają najwięcej ile się da, to lata nauki i ratują innym życie.”
„To skandalicznie mało!”
„Słabiutkie jak na tyle lat nauki i studiów. niektórzy bez studiów więcej zarabiają”
„Za taką pracę należy się duuuuuuzo więcej”