in ,

Proboszcz z Warszawy zdradził, ile zarabia. Takiej kwoty się nie spodziewasz

Księża to niezwykle ważne osoby w naszej społeczności, ale ile tak naprawdę zarabiają? W rozmowie z warszawskim proboszczem poznajemy interesujące szczegóły dotyczące jego dochodów i wydatków. Dowiadujemy się, jakie kwoty trafiają na tacę oraz jakie są koszty utrzymania parafii.

Rozmowa z proboszczem pokazuje nam rzeczywisty obraz życia i wynagrodzenia księży w Polsce.

Ile zarabia proboszcz?

Ks. Leszek Slipek w rozmowie z Tygodnikiem Powszechnym opowiada o nieznanych wcześniej faktach dotyczących dochodów księży w miastach. W wywiadzie ujawnia, że pensje duchownych nie są zbyt wysokie i kształtują się w granicach od 2 do 3,5 tys. zł brutto, a ich wysokość zależy od wielu czynników.

Poza regularnymi dochodami, księża mogą dodatkowo zarobić w trakcie kolędy lub podczas odprawiania wypominek, np. po kolędzie księża otrzymują ok. 20% z kwoty rzędu 30 tysięcy złotych. To niezły sposób na uzupełnienie budżetu, jak wynika z wypowiedzi ks. Leszka Slipeka.

Ksiądz Slipek wyjaśnia, że wpływy z tacy i wynajmu nieruchomości też się zdarzają, jednak jest to związane z wieloma wydatkami. Wśród nich są opłaty ZUS i składki emerytalne, pensje dla pracowników kościoła czy wydatki na paliwo do samochodów, którymi się poruszają. Wszystko to składa się na obraz realnych dochodów księży, które nie są tak wysokie, jak może się wydawać.

Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu!

źródło: o2.pl, Tygodnik Powszechny