Miniaturka: Jeffrey Bruno from New York City, United States / CC BY-SA 2.0
in ,

Wyszło na jaw, ile zarabia papież Franciszek. Tego nikt się nie spodziewał.

Wielu z nas dotychczas myślało, że papież Franciszek dostaje duże wynagrodzenie za spełnianie wielu obowiązków, których musi dopilnować każdego dnia. Nie jest to jednak prawda.

W 2001 roku pojawiły się doniesienia, że Jan Paweł II otrzymuje pensję, ale szybko zostały one sprostowane w New York Times:

,,Watykański rzecznik Joaquín Navarro-Valls zakończył spekulacje na temat zarobków papieża, mówiąc: „Papież nie otrzymuje i nigdy nie otrzymywał żadnego wynagrodzenia”.”

Trzeba zaznaczyć, że w przypadku papieża Franciszka jest to tym bardziej zasadne – jest on członkiem Towarzystwa Jezusowego, co oznacza w praktyce, że złożył ślub ubóstwa.

Papież Franciszek nie otrzymuje comiesięcznego wynagrodzenia, ale wszelkie jego podróże i codzienne życie opłaca Watykan – pieniądze nie są jego zmartwieniem.

Ma on jednak dostęp do funduszy, które swobodnie przeznacza dla potrzebujących. Na portalu Crux możemy przeczytać, że z funduszu zwanego Świętopietrzem przekazał 500 tys. dolarów na pomoc blisko 75 tys. mieszkańców Meksyku.
 
Ojciec święty składa darowizny niemalże regularnie. Idzie za przykładem Jezusa i szerzy dobro wśród ludzi. Comiesięczna pensja jest mitem i nic takiego nie ma miejsca.
 
Podziel się tą ciekawostką ze swoimi bliskimi!

Źródło: aleteia.org, Miniaturka: Jeffrey Bruno from New York City, United States / CC BY-SA 2.0